Strefa OMSI

Pełna wersja: OMSI a zachowanie na pewnych sprzętach
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Nie wiem czy temat przejdzie ale chciałbym się podzielić swoją wiedzą na temat zależności hardware a płynności w OMSI.

KARTA GRAFICZNA

Zauważyłem, że dla OMSI dobrze służy szeroka szyna karty graficznej.
Miałem kilkadziesiąt kart w swoim życiu - 7300GT, 9600GT, GTX280, GTX285, GTX450 i GTX560Ti. Najlepiej z tych kart spisywały się pod OMSI GTX280 i GTX285, które mają stosunkowo szerokie szyny.
Testowałem te karty pod Xeonem E5420 (4 rdzenie, 4 wątki, 12mb cache) i E6420 (2,13GHz, 2 rdzenie 2 wątki), 4GB RAM i systemami x64 począwszy od W7 poprzez W8/8.1 aż do W10. Różnicy w FPS nie było jeśli chodzi o systemy także śmiało posiadacze GeForców mogą robić update nie bojąc się o utratę wydajności.
OSOBIŚCIE nie polecam GTX280 i 285 jako wyboru karty graficznej ze względu na ich apetyt na prąd - wydzielają BARDZO dużo ciepła pobierając przy tym HORRENDALNĄ ilość prądu. Jeśli w ostateczności zdecydujecie się na jej kupno to tylko w wersjach z dwoma wentylatorami i heatpipeami od Palit albo Gainward.

DYSK TWARDY
Tak, od tego też zależy działanie OMSI. Jeśli nie ładujemy całej mapy od razu i mamy stosunkowo powolny dysk (WD Green albo laptopowy 5400obr/min) nie możemy oczekiwać szybkiego ładowania się kolejnych kafli w czasie jazdy co za tym idzie klatki mogą spaść drastycznie i doświadczymy "lotów autobusowych". Najlepszym wyborem dysku do OMSI jest oczywiście SSD tak samo jak do każdej innej gry czy codziennych zastosowań. Zmiana na nowy HDD też powinna przynieść jakąś lekką poprawę.

PROCESOR
Odgrywa najważniejszą rolę w OMSI. W wersji 2 naszego symulatora została dodana obsługa wielordzeniowości dzięki czemu da się wykorzystać potencjał procesorów nowych generacji.
Nie testowałem OMSI na procesorach mających więcej niż 4 rdzenie ale u mnie OMSI nie łyka więcej niż te 70% procesora czyli 3 rdzenie. Zmiana z dwurdzeniowego procesora na 4 rdzeniowy przy dobrej karcie graficznej daje duży skok wydajnościowy ("sprzętowe wąskie gardło" - odsyłam do google).
Miałem przyjemność pogrania na jednej konfiguracji z Radeonem 7870 najpierw z E8400 a potem z i5 4690k i skok wydajności był o 30-40fps. Wciąż były te same ustawienia w gwoli ścisłości.

Jeśli macie jakieś doświadczenia z hardware i OMSI fajnie by było, jakbyście się nimi tutaj podzielili:)

Pozdrawiam
Przekierowanie