Strefa OMSI

Pełna wersja: Podjęcie próby działań przeciwko niskiemu poziomowi i biegunowości moderacji na forum
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam wszystkich.

Z pewnością każdy zna tutaj mnie, ja w końcu siedzę w tym środowisku już dobre 6 lat. Niestety, z napływem czasu można zaobserwować postępujące zanikanie jakiegokolwiek poziomu - rozmowy są zdecydowanie na niższym poziomie przez niektórych użytkowników, którzy zaburzają jakiekolwiek rozmowy, zaniżają poziom do dna, jakiego nigdy wcześniej to forum nie doświadczyło, a co ciekawe - obrywa się za to innym.

Czystym przykładem jest MSI, który w ostatnich dniach najzwyczajniej skompromitował to forum. Odgrażanie się administracją ("dobry kolega skawek"), "dawanie" innym banów, czy grożenie innym sądem. Rozumiem, że kimś może kierować chęć pozostawiania jakiejś małpki, bo nudno i nic się nie dzieje, no ale do jasnej cholery. Widzi się wszędzie problem, ale nie tam gdzie trzeba. Nie trzeba daleko sięgać, gdzie potrafiono zbanować kogoś na dłuższy czas za jeden występek (tzw. recydywa, której oficjalnie nie ma), a tutaj ktoś po miesięcznym banie rozpieprza w najlepsze SB pozwalając sobie też na różne "wycieczki". Do tego dochodzi fakt, że administracja i moderacja ewidentnie stosuje podwójne standardy - jedni otrzymują po jednym ostrzeżeniu bana albo od razu, a niektórzy mogą mieć 5 ostrzeżeń od tego samego człowieka - ten dalej jest szczęśliwy, bo może pisać na tym fajnym forum.

Na forum również lepiej nie jest, bo często wszystko jest traktowane tak poważne, jakby to była elektroda.pl, czego przykładem są warny za "4.2 Surowo zabronione jest "spamowanie", co rozumie się przez krótkie, lakoniczne, nic nie wnoszące do wątku wypowiedzi." http://strefa-omsi.pl/Watek-usunieto-Prz...ZTM--20046 - wątek w hydeparku, określanym jako luźniejsze miejsce i miejsce do rozmawiania o "wszystkim", a do tego było pewne, że wątek zostanie wyrzucony, więc wszelkie reakcje nie powinny być traktowane jako wszelki spam, gdyż to nie dodaje roboty moderatorowi (no chyba, że zdecyduje się warnować). A samo wyrzucenie wątku za "4.1 Należy zawsze pisać na temat." jest w ogóle jakąś abstrakcją.

Dlatego uważam, że powinny zostać podjęte działania w kierunku zdecydowania się w którym kierunku ma iść forum: czy w kierunku 4chana/wykopu czy w kierunku elektrody czy powinniśmy znaleźć złoty środek.

Przede wszystkim najpierw powinno się zacząć od ustalenia jasnych zasad przebywania na SB, gdyż tutaj leży obecnie największy problem. Żeby nie było problemów ze zrozumieniem zasad(przypomnę, że nie wszystkie obowiązują na SB), powinno się stworzyć drugi regulamin - dot. właśnie czatu. Kolejnym punktem powinno być ustalenie statusu działu HydePark, gdyż pisanie najpierw "miejsce rozmów o wszystkim", a potem wywalanie z działów tematów z powodu "4.1 Należy zawsze pisać na temat" jest ośmieszeniem się samych siebie. Do tego moderacja i administracja powinna się postarać też zmienić swoje podejście do użytkownika. Często można zauważyć, że jeden członek załogi potrafi traktować kilka osób w zupełnie inny sposób, jednemu od razu grożąc banem, drugiemu poklepując po główce, a trzeciemu wsadzić bana bez żadnego ostrzeżenia i czwartemu da tylko ostrzeżenie, bo ma dobry dzień. Rozumiem takie samopoczucie itd., tylko powinniśmy chyba dążyć do tego, żeby każdy się czuł w miarę równo traktowany bez względu na kolor czy dokonania w scenie OMSI(choć jak widać, załoga ma to też w dupie i robi często totalnie na odwrót).

Na ten moment tylko tyle, po prostu dla mnie są pewne granice i te granice nie powinny być przekraczane. Niestety przez dłuższy czas przebywania na tym forum wielokrotnie została ta granica przekroczona, lecz przypomnę, że na forum nie ma tylko administracji, ale są też inni użytkownicy, dla których ja (i nie tylko ja) tutaj jestem.

Przypomnę, że nieco inna sytuacja, opierająca się o "niechcenie się" istniała już na innym forum o tej samej tematyce i szkoda byłoby, gdyby taka sytuacja się powtórzyła.

Chciałbym, żeby ten wątek działał na zasadzie dyskusji, a nie jednostronnego wylewania pomyj na dowolnie wybraną stronę. Ja wyraziłem swoje zdanie, a teraz nadszedł czas, żeby to inni takowe wyrazili.

Pozdrawiam, Adamek.
Mówiąc o czacie, tam wprowadziłbym system ostrzeżeń dla każdego użytkownika. Osoba, która zdobyłaby trzy ostrzeżenia (złamanie nowego regulaminu shoutboxa) zostałaby zawieszona na dwa tygodnie za pierwszą partię, na miesiąc za drugą, trzecią i czwartą partię, a permanentnego bana za piątym razem. Również dodałbym jednego lub dwóch moderatorów na czat, którzy by czuwali dosyć często nad treściami użytkowników i zapobiegali takim sytuacjom, jak np. taki MSI pisze coś na czacie, a SB zaczyna wrzeć. Więcej nie mam już do powiedzenia, resztę powiedział Adamek.

Pozdrawiam,
KMSzczecin.
A moim zdaniem należy po prostu trzymać się zasady, że czat również nie jest miejscem, w którym nie ma żadnych zasad; tj. każdy spam (typu to, co miało miejsce dzisiaj), każde treści wkurzające, wycieczki osobiste czy totalne olewanie zasad gramatyki i interpunkcji winno być karane. I myślę, że zwyczajne przestrzeganie zasad netykiety wystarczy do tego, aby na czacie dyskusja była możliwa - bo przecież (mimo specyfiki internetu) większość użytkowników nie ma problemów z normalną rozmową. Przykład z dzisiaj zdecydowanie to potwierdza - bo mimo wysokiego stężenia sarkazmu mogliśmy rozmawiać (chyba) normalnie.
Witam, ja też dodam coś od siebie.
Od razu zaznaczę że ja w tematyce OMSI nie siedzę długo. Jest to ok 2/3 lata. Do tego środowiska przychodzę ze środowiska forumowego ETS'a 2. Szczerze muszę powiedzieć że nie było łatwo "wejść" do świata symulatora autobusu. Na początku oczywiście pojawiały się ostrzeżenia, bany itp. Do dzisiaj kilka razy się zastanawiam czy napisać dany post czy może lepiej dać sobie spokój, bo moderatorzy zaraz znajdą jakąś dziurę w całym i usuną post do kosza. Pamiętam takie forum do symulatora europejskiej ciężarówki, było ono z dopiskiem wotr(nie będzie to reklama bo forum jest zamknięte), panowała tam bardzo dobra atmosfera. Było kilka Żelaźnie przestrzeganych zasad ale złamanie ich nie było tak poważnie brane pod uwagę jak tu. Gdy się napisało post nie tu gdzie trzeba to moderator nie chciał od razu zjeść użytkownika. To co się napisało było przenoszone w odpowiednie miejsce i jakaś mała notka od moderatora, z takimi sprawami to piszemy tu i tu. Nie pamiętam dokładnie chyba też był jakiś system ostrzeżeń ale nie dawał się on we znaki jak na tym forum. Były tam poważne dyskusje ale również miejsce gdzie było trochę spamu i oczywiście śmiechu. Większość ambitnych polskich twórców udostępniała tam linki do swoich prac, i było wszystko okej.
Tu jednak jest inaczej, mówię to z czystym przekonaniem jest bardziej sztywno, występuje tu zjawisko: "a co by tu zrobić aby komuś wbić szpilę". Ale myślę też że wzięło się to od mentalności osób tu przebywających. Nie wiem dlaczego ale zauważyłem różne podejścia do wykonanej pracy przez modera do omsi, a do ETS'a. Ci od OMSI mają według mnie duże mniemanie o sobie (oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego wora). Udostępniają modyfikacje i myślą że my użytkownicy będziemy ich po nogach całować za to że dali nam coś za darmo nad czym siedzieli długie godziny. Moderzy do ETS'a też siedzą długie godziny nad modelami ale nie dają po sobie znać że oczekują na jakieś wielkie podziękowania, nie wywyższają się nad innymi użytkownikami. W rozmowach jest to po relacji równy z równym, osoba która tworzy z osobą która tylko pobiera i komentuje, człowiek z człowiekiem. W tej społeczności ja osobiście nie widzę takiej korelacji. Nie umniejszam moderom do OMSI talentu ani zaangażowania lecz jednak w ich wypowiedziach za często pojawia się: macie to za darmo, bardzo długie godziny nad tym siedziałem. To są frazy które idzie bardzo często spotkać, (powtarzam nie wrzucam wszystkich do jednego wora).
Uważam że stworzone bardzo dobrze dodatki do gry są/powinny być wypadkową pasji jaka dana osoba wykazuje w temacie. Skoro ktoś jest na tym forum to znaczy że lubi tą grę, skoro w nią gra to musi przejawiać chodź cień tego zjawiska nazywanego pasją. Czy to do autobusów jako pojazdów, czy to do specyfiki transportu osób itd. itp. Tylko niestety ta pasja przez te osoby jest jakoś dziwnie postrzegana. Siedzę godzinami nas projektem, kosztuje mnie to wiele poświęceń, ale daje to społeczności za darmo z własnej nieprzymuszonej woli. Czyniąc tak nie wypada powtarzać po tysiące razy cieszcie się że wam dałem go za darmo. Nie denerwuj mnie bo kosztowało mnie to bardzo dużo pracy. Od siebie dodam że idealnym przykładem przejawiania swojej pasji są kanały youtubowe. Przytoczę tu dwa które jako pierwsze przychodzą mi do głowy są to: Wujek Bohun oraz Wolny Kanał. U tych ludzi już z daleka widać pasję do transportu wszelakiego, i pewne osoby ze środowiska omsi powinny brać z nich przykład. Oni też spędzają długie godziny przed komputerem aby coś nagrać ale nagrywają to w taki sposób że widać że jest to przejawem ich pasji. Zaraz pewnie będą komentarze "Ale oni na tym zarabiają!!! Jak możesz to porównywać" . Dodam że nie wszyscy, bo część rezygnuje z partnerstwa i monetyzacji filmów.
Ostatnim moim spostrzeżeniem jest to jakby na tym forum powstała jakaś zamknięta sekcja do której nie wszyscy mają dostęp gdzie tam ta tz. "elita" wymienia się modami nie chcąc ich rozdawać szerzej. Może się mylę, może to tylko moje błędne spostrzeżenia.
No cóż chyba myślę że to na tyle. Pozwoliłem się trochę rozpisać. Porównałem świat OMSI ze światem ETS'a gdyż uważam że są ty trochę podobne światy. No może w tym ets'a jest trochę współczynnik wiekowy mniejszy gdyż omsi nie jest dla wszystkich, a ets niestety chce być da wszystkich. Zaraz pewnie posypie się fala hejtu co do tego postu, ale co z tego lepiej się podzielić opinią niż siedzieć cicho.
{Za wszystkie błędy językowe/interpunkcyjne/składniowe z góry przepraszam.}
Mnie zastanawia jedna kwestia. Czemu w dyskusji udzielają się osoby które są i tak wywyższane. Mowa tu o Adamku i wampie. Często od nich można usłyszeć niemiłe słowa w swoim kierunku a gdy im się odpowie to ban odrazu leci, mimo że to oni sprowokowali. Czy ta dla was Adamek i wamp sytuacja nie jest wygodna? Przecież jesteście wywyższani, a teraz nie chcecie czy jak?
(07.08.2017 08:17)Zdzichu napisał(a): [ -> ]Mnie zastanawia jedna kwestia. Czemu w dyskusji udzielają się osoby które są i tak wywyższane. Mowa tu o Adamku i wampie. Często od nich można usłyszeć niemiłe słowa w swoim kierunku a gdy im się odpowie to ban odrazu leci, mimo że to oni sprowokowali. Czy ta dla was Adamek i wamp sytuacja nie jest wygodna? Przecież jesteście wywyższani, a teraz nie chcecie czy jak?

Ja nie zamierzam nikomu zakazywać tutaj pisać, a ty już pierwsze co, to to, że "osoby wywyższane" itd. Jakbyś zauważył, to osobami wywyższanymi są inni niż ty wskazałeś. Jeszcze jak przypomnę, w stosunku do "usłyszeć niemiłe słowa w swoim kierunku a gdy im się odpowie to ban odrazu leci, mimo że to oni sprowokowali" to chyba nie muszę tobie przypominać sytuacji przed kilku miesięcy.
Odniosę się bez ogródek do tego, co jest tu wypisywane.

(06.08.2017 19:56)Adamek napisał(a): [ -> ]Z pewnością każdy zna tutaj mnie, ja w końcu siedzę w tym środowisku już dobre 6 lat. Niestety, z napływem czasu można zaobserwować postępujące zanikanie jakiegokolwiek poziomu - rozmowy są zdecydowanie na niższym poziomie przez niektórych użytkowników, którzy zaburzają jakiekolwiek rozmowy, zaniżają poziom do dna, jakiego nigdy wcześniej to forum nie doświadczyło, a co ciekawe - obrywa się za to innym.

AD1 Narzekania na poziom nie są niczym nowym i nie zgodzę się, że jest gorzej aniżeli rok, dwa czy trzy lata temu. Nie widzę żadnych tendencji oprócz takiej, że z racji wakacji na Forum wchodzi więcej osób powiedzmy najmłodszych i stąd pojawiają się wpisy na niskim poziomie. Co ciekawe, Użytkownicy, którzy mówią o poziomie, sami czasem tego poziomu nie trzymają (bądź nie trzymali kiedyś) i właściwie rokrocznie podejmowany jest przez nich ten temat, głównie na łamach czatu. Problem z moich obserwacji nie wynika wcale z ogólnego poziomu wypowiedzi, tylko, że jest to osoba nowa, specyficznie pisząca, może trochę zbyt młoda by udzielać się w internecie i nie mająca pojęcia o ogólnie rozumianym życiu. Po prostu takiej osoby niektórzy nie są w stanie zaakceptować, ba, nawet nie są w stanie zignorować, o czym za chwilę. Zaburzanie rozmów? No sorry, ale czat jest ogólnie dla wszystkich i teoretycznie każdy do pewnych granic, szczególnie regulaminowych może napisać nawet o tym, że aktualnie je kanapkę z cebulą podczas gdy pozostali rozmawiają o Powstaniu warszawskim.

(06.08.2017 19:56)Adamek napisał(a): [ -> ]Czystym przykładem jest MSI, który w ostatnich dniach najzwyczajniej skompromitował to forum. Odgrażanie się administracją ("dobry kolega skawek"), "dawanie" innym banów, czy grożenie innym sądem. Rozumiem, że kimś może kierować chęć pozostawiania jakiejś małpki, bo nudno i nic się nie dzieje, no ale do jasnej cholery. Widzi się wszędzie problem, ale nie tam gdzie trzeba. Nie trzeba daleko sięgać, gdzie potrafiono zbanować kogoś na dłuższy czas za jeden występek (tzw. recydywa, której oficjalnie nie ma), a tutaj ktoś po miesięcznym banie rozpieprza w najlepsze SB pozwalając sobie też na różne "wycieczki". Do tego dochodzi fakt, że administracja i moderacja ewidentnie stosuje podwójne standardy - jedni otrzymują po jednym ostrzeżeniu bana albo od razu, a niektórzy mogą mieć 5 ostrzeżeń od tego samego człowieka - ten dalej jest szczęśliwy, bo może pisać na tym fajnym forum.

AD2 Gdyby MSI skompromitował w jakiś sposób Forum, a więc działał na jego szkodę - nie byłoby dla niego już tutaj miejsca. Jeśli już (nie jest to moje stanowisko, a jedynie dygresja na potrzeby tej wypowiedzi) to ewentualnie skompromitował siebie a przy okazji innych, którzy wdawali się z nim w publiczne dyskusje. Powiem więcej - nawet jak MSI na Forum nie było, to na czacie pojawiały się zaczepki w stosunku do niego, komentarze, uszczypliwości. I to pokazuje, że problem nie leży tylko we wspomnianym użytkowniku, ale również w innych, którzy nie mogli sobie odpuścić. Tak było również z wieloma innymi osobami na Forum już w przeszłości i część z nich po prostu opuściła to Forum albo nie jest aktywna, a część może już pisać normalnie, bo większość przyzwyczaiła się do ich osobowości albo wyrosła z głupoty. Co do niesprawiedliwości to jest to kwestia interpretacji i tego się ominąć w żaden sposób nie da. Jeśli ktoś świadomie i ewidentnie łamie zasady, które zna to np. moja reakcja jest inna niż w stosunku do kogoś, kto jest juniorem, wszedł pierwszy raz na Forum i ogólnie nie zdaje sobie sprawy, co można a czego nie można nawet tak "życiowo". Bierzemy pod uwagę również kartoteki ostrzeżeń, czyli sprawy z przeszłości oraz czasem również wkład w scenę. Nie jest to wymienione bezpośrednio w Regulaminie bo być nie musi. Regulamin i tak jest za bardzo rozbudowany i powinien jedynie przedstawiać zarys obowiązujących zasad. Ale tu się tak nie da, bo każda decyzja niepoparta punktem Regulaminu jest komentowana w stylu "przecież Regulamin tego nie zabrania". Osobiście wymagam również więcej od osób, które podejmują takie tematy jak ten i (o dziwo) nie po to, żeby komuś dopierdzielić tylko po to, żeby uzmysłowić, że w pełni suche, sztywne i maksymalnie sprawiedliwe podejście - dla nich samych nie okazałoby się najlepsze. Nie sądzę, żebyś Ty Adamku po wielu perypetiach, różnych słowach i zachowaniach był źle traktowany na Forum i tak samo rzecz ma się z niektórymi innymi, którzy zdążyli tu już napisać. Nie jesteście też świętoszkami.

(06.08.2017 19:56)Adamek napisał(a): [ -> ]Na forum również lepiej nie jest, bo często wszystko jest traktowane tak poważne, jakby to była elektroda.pl, czego przykładem są warny za "4.2 Surowo zabronione jest "spamowanie", co rozumie się przez krótkie, lakoniczne, nic nie wnoszące do wątku wypowiedzi." http://strefa-omsi.pl/Watek-usunieto-Prz...ZTM--20046 - wątek w hydeparku, określanym jako luźniejsze miejsce i miejsce do rozmawiania o "wszystkim", a do tego było pewne, że wątek zostanie wyrzucony, więc wszelkie reakcje nie powinny być traktowane jako wszelki spam, gdyż to nie dodaje roboty moderatorowi (no chyba, że zdecyduje się warnować). A samo wyrzucenie wątku za "4.1 Należy zawsze pisać na temat." jest w ogóle jakąś abstrakcją.

AD3 Forum będzie trzymane nadal dość krótko i rygorystycznie. W tym środowisku to jedyna metoda, by w ogóle móc później cokolwiek tu znaleźć a i mimo tego nie jest to takie łatwe. Z tej racji aktualnie próbuję przebudować wyszukiwarkę. Błędem od samego początku było rozdzielenie problemów technicznych od Pobieralni, o ile na papierze fajnie to wyglądało to w praktyce jest to niewypał i nie mam problemu, by do tego faktu się przyznać. Teraz już jest za późno, by cokolwiek z tym robić, gdyż wątki straciłyby swoją ciągłość i nadal musimy konsekwentnie egzekwować ten podział. W wątkach dot. OMSI ma być esencja, coś co innym może się w jakiś sposób przydać a reszta leci do Kosza i będzie leciała nadal, w pozostałych działach jest luźniej, ale nadal na tyle rygorystycznie, że wspomniana wcześniej "kanapka z cebulą" nie będzie dopuszczana w Pogaduszkach. Tak samo nie będą dopuszczane jakieś spam-wątki typu głupawe gierki - te, co już są muszą wystarczyć, no chyba, że ktoś wpadnie naprawdę na coś fajnego i jakieś anonse wzięte w ogóle z czapy jak przytoczony tutaj wątek. Zgodzę się, że powód usunięcia jest niefortunny, bo punkty paragrafu czwartego odnoszą się raczej do odpowiedzi w wątkach a nie do samych wątków, natomiast w tym przypadku trudno dobrać punkt, by ewidentnie wskazać przyczynę wydzielenia. Gdybym ja zająłbym się tym wydzieleniem zapewne w notce napisałbym "temat bezsensowny" albo coś w tym stylu i nie wskazywał żadnego punktu Regulaminu, co spotkałoby się i tak z kontrowersjami, bo przecież "z jakiej racji coś zostało wydzielone jak nie łamie żadnego punktu Regulaminu". I tak się kółeczko kręci, o czym już wspominałem - albo robimy z Regulaminu rozległy dziennik ustaw, albo niektórzy Użytkownicy uznają wreszcie, że kształtujemy Forum tak jak uważamy za stosowne, nawet jeśli nie jest to bezpośrednio warunkowane Regulaminem. Co do odpowiedzi w tamtym wątku to w pełni zgadzam się z moderatorem, że "tak to skwituję: XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD", "#nikogo" czy jakiś memowy obrazek jest spamem nawet w Pogaduszkach. Nad tym ostatnim postem zastanowiłbym się głębiej, ale żadna skarga do mnie nie doszła w tej sprawie.

(06.08.2017 19:56)Adamek napisał(a): [ -> ]Dlatego uważam, że powinny zostać podjęte działania w kierunku zdecydowania się w którym kierunku ma iść forum: czy w kierunku 4chana/wykopu czy w kierunku elektrody czy powinniśmy znaleźć złoty środek.

AD4 Nie, nie będzie żadnego decydowania. Forum idzie swoim własnym torem, bez odniesienia do innych internetowych miejsc.

(06.08.2017 19:56)Adamek napisał(a): [ -> ]Przede wszystkim najpierw powinno się zacząć od ustalenia jasnych zasad przebywania na SB, gdyż tutaj leży obecnie największy problem. Żeby nie było problemów ze zrozumieniem zasad(przypomnę, że nie wszystkie obowiązują na SB), powinno się stworzyć drugi regulamin - dot. właśnie czatu. Kolejnym punktem powinno być ustalenie statusu działu HydePark, gdyż pisanie najpierw "miejsce rozmów o wszystkim", a potem wywalanie z działów tematów z powodu "4.1 Należy zawsze pisać na temat" jest ośmieszeniem się samych siebie. Do tego moderacja i administracja powinna się postarać też zmienić swoje podejście do użytkownika. Często można zauważyć, że jeden członek załogi potrafi traktować kilka osób w zupełnie inny sposób, jednemu od razu grożąc banem, drugiemu poklepując po główce, a trzeciemu wsadzić bana bez żadnego ostrzeżenia i czwartemu da tylko ostrzeżenie, bo ma dobry dzień. Rozumiem takie samopoczucie itd., tylko powinniśmy chyba dążyć do tego, żeby każdy się czuł w miarę równo traktowany bez względu na kolor czy dokonania w scenie OMSI(choć jak widać, załoga ma to też w dupie i robi często totalnie na odwrót).

AD5 Dla mnie i pozostałych osób z Ekipy czat jest dodatkiem do Forum a nie centralną częścią, nad którą trzeba się mocno roztrząsać. Oczywiście zaraz pojawią się głosy, że gdyby nie czat to Forum by nie istniało i takie tam argumenty, ale osobiście się z tym nie zgadzam. Jeśli Forum ma umrzeć, bo nikt nie pisze na czacie - to trudno, widocznie tematyka się przejadła albo faktycznie zrobiliśmy coś źle. Dlatego też nie będziemy ograniczać możliwości pisania na czacie z racji np. aktywności na Forum ani blokować dostępu do Forum z racji występków na czacie. Nie będziemy też dostosowywać zasad Forum pod czat, bo komuś się nie podoba, że jakaś nowa osoba coś głupiego napisze. Oczywiście, w przypadku, gdy naruszenie na czacie jest na tyle poważne, że admin czy mod uzna, że należy taką osobę ukarać nie tylko blokadą pisania na czacie ale również ostrzec na Forum to ma takie prawo. Dotyczy to głównie punktów z paragrafu drugiego Regulaminu i tu też mogą być różne interpretacje. Warn, zawieszenie czy blokada pisania to nie jest koniec świata, jak niektórzy uważają. Staramy się reagować, jeśli ktoś ma jakieś obiekcje co do podejmowanych decyzji. I taka pobieżna statystyka pokazuje że co najmniej połowa Userów, którzy do nas piszą i przynajmniej chcą się wytłumaczyć w racjonalny sposób otrzymuje rozluźnienie kary. Oczywiście jak ktoś jest oczywistym hipokrytą albo pisze "z ryjem" i przekleństwami to nawet o kimś takim nie dyskutujemy, bo szkoda czasu.

(06.08.2017 19:56)Adamek napisał(a): [ -> ]Na ten moment tylko tyle, po prostu dla mnie są pewne granice i te granice nie powinny być przekraczane. Niestety przez dłuższy czas przebywania na tym forum wielokrotnie została ta granica przekroczona, lecz przypomnę, że na forum nie ma tylko administracji, ale są też inni użytkownicy, dla których ja (i nie tylko ja) tutaj jestem.

AD6 Pewne granice zostały nie raz przekroczone również przez niektórych Użytkowników tego Forum, zarówno w ogólności (czyli w stosunku do Forum), jak i w stosunku do Ekipy, w szczególności do mojej osoby, bo za innych nie będę się wypowiadał, ale tym ostatnim staram się nie kierować podczas podejmowania jakichkolwiek decyzji.

(06.08.2017 19:56)Adamek napisał(a): [ -> ]Przypomnę, że nieco inna sytuacja, opierająca się o "niechcenie się" istniała już na innym forum o tej samej tematyce i szkoda byłoby, gdyby taka sytuacja się powtórzyła.

AD7 To prawda, że zapału nie ma już tyle, co jeszcze parę lat temu, ale OMSI czasy świetności też ma już za sobą. Motywacja idzie równolegle z potencjałem. Bez poważnego przekształcenia, Forum wielkiego potencjału nie ma i przyszłość pokaże, co się z nim stanie. Na razie nie planuję żadnych poważnych przewrotów. Poza tym gdyby mi się nie chciało, to wcale bym w tym wątku nie odpowiadał.(06.08.2017 21:38)KMSzczecin napisał(a): [ -> ]Mówiąc o czacie, tam wprowadziłbym system ostrzeżeń dla każdego użytkownika. Osoba, która zdobyłaby trzy ostrzeżenia (złamanie nowego regulaminu shoutboxa) zostałaby zawieszona na dwa tygodnie za pierwszą partię, na miesiąc za drugą, trzecią i czwartą partię, a permanentnego bana za piątym razem. Również dodałbym jednego lub dwóch moderatorów na czat, którzy by czuwali dosyć często nad treściami użytkowników i zapobiegali takim sytuacjom, jak np. taki MSI pisze coś na czacie, a SB zaczyna wrzeć. Więcej nie mam już do powiedzenia, resztę powiedział Adamek.

AD8 Odpowiedź w AD5.(06.08.2017 22:25)Ikarus 132 napisał(a): [ -> ]A moim zdaniem należy po prostu trzymać się zasady, że czat również nie jest miejscem, w którym nie ma żadnych zasad; tj. każdy spam (typu to, co miało miejsce dzisiaj), każde treści wkurzające, wycieczki osobiste czy totalne olewanie zasad gramatyki i interpunkcji winno być karane. I myślę, że zwyczajne przestrzeganie zasad netykiety wystarczy do tego, aby na czacie dyskusja była możliwa - bo przecież (mimo specyfiki internetu) większość użytkowników nie ma problemów z normalną rozmową. Przykład z dzisiaj zdecydowanie to potwierdza - bo mimo wysokiego stężenia sarkazmu mogliśmy rozmawiać (chyba) normalnie.

AD9 Chcemy, by na czacie było jednak trochę luźniej i to "trochę" sprawia problemy w interpretacji niektórych zachowań. Na pewno nie będziemy iść w stronę blokad z racji interpunkcji czy ortografii. To by była przesada. No chyba, że czyjeś wypowiedzi są po prostu bardzo nieczytelne, wtedy kwalifikuje się to pod co najmniej ostrzeżenie słowne a później pod blokadę. I zgadzam się tutaj, że zachowanie nawet jako-tako netykiety a także atmosfery jakiegokolwiek wzajemnego zrozumienia, bez docinania z jednej czy drugiej strony - wystarczyłoby, ale niektórzy po prostu nie potrafią. Dotyczy to również nowych Userów, żeby nie było, że kogoś faworyzuję.(07.08.2017 00:49)bandurama napisał(a): [ -> ]Od razu zaznaczę że ja w tematyce OMSI nie siedzę długo. Jest to ok 2/3 lata. Do tego środowiska przychodzę ze środowiska forumowego ETS'a 2. Szczerze muszę powiedzieć że nie było łatwo "wejść" do świata symulatora autobusu. Na początku oczywiście pojawiały się ostrzeżenia, bany itp. Do dzisiaj kilka razy się zastanawiam czy napisać dany post czy może lepiej dać sobie spokój, bo moderatorzy zaraz znajdą jakąś dziurę w całym i usuną post do kosza. Pamiętam takie forum do symulatora europejskiej ciężarówki, było ono z dopiskiem wotr(nie będzie to reklama bo forum jest zamknięte), panowała tam bardzo dobra atmosfera. Było kilka Żelaźnie przestrzeganych zasad ale złamanie ich nie było tak poważnie brane pod uwagę jak tu. Gdy się napisało post nie tu gdzie trzeba to moderator nie chciał od razu zjeść użytkownika. To co się napisało było przenoszone w odpowiednie miejsce i jakaś mała notka od moderatora, z takimi sprawami to piszemy tu i tu. Nie pamiętam dokładnie chyba też był jakiś system ostrzeżeń ale nie dawał się on we znaki jak na tym forum. Były tam poważne dyskusje ale również miejsce gdzie było trochę spamu i oczywiście śmiechu. Większość ambitnych polskich twórców udostępniała tam linki do swoich prac, i było wszystko okej.
Tu jednak jest inaczej, mówię to z czystym przekonaniem jest bardziej sztywno, występuje tu zjawisko: "a co by tu zrobić aby komuś wbić szpilę".

AD10 Właśnie po to wprowadziliśmy trzy stopnie warnów, by nowym Użytkownikom dać szansę popełnienia błędu bez dokładania procentów do poziomu ostrzeżeń. Mamy zatem ostrzeżenie zerowe (które de facto jest tylko powiadomieniem o złamaniu danej zasady), następnie dwa warny niskoprocentowe a dopiero potem warny normalne. Dołożyliśmy sobie również sporo pracy, bo nie dość, że musimy ręcznie pilnować kto i "za ile" ma być ostrzeżony to jeszcze do każdego ostrzeżenia wysyłamy PW. Wszystkie te zasady zostały wprowadzone po podobnych słowach jak Twoje i nie jesteśmy w stanie zrobić nic więcej, by zarówno trzymać Forum w ryzach a jednocześnie nie obciążać nowych Użytkowników ostrzeżeniami. Niektórzy myślą natomiast, że warn zerowy to już koniec świata i za chwilę otrzyma zawieszenie itd i wypisuje jakieś głupoty na jakichś fanpage'ach czy stronach i to jest właśnie działanie na szkodę Forum a nie to, że ktoś sobie napisze coś głupiego na czacie. Poza tym przypominam - zawsze można odwołać się od ostrzeżenia.

(07.08.2017 00:49)bandurama napisał(a): [ -> ]Ale myślę też że wzięło się to od mentalności osób tu przebywających. Nie wiem dlaczego ale zauważyłem różne podejścia do wykonanej pracy przez modera do omsi, a do ETS'a. Ci od OMSI mają według mnie duże mniemanie o sobie (oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego wora). Udostępniają modyfikacje i myślą że my użytkownicy będziemy ich po nogach całować za to że dali nam coś za darmo nad czym siedzieli długie godziny. Moderzy do ETS'a też siedzą długie godziny nad modelami ale nie dają po sobie znać że oczekują na jakieś wielkie podziękowania, nie wywyższają się nad innymi użytkownikami. [...]

AD11 Do tej części wypowiedzi i do późniejszej niezacytowanej nie będę się szczegółowo odnosił. W tym środowisku nie tak łatwo być twórcą i w ten tylko sposób skwituję ten temat.

(07.08.2017 00:49)bandurama napisał(a): [ -> ]Ostatnim moim spostrzeżeniem jest to jakby na tym forum powstała jakaś zamknięta sekcja do której nie wszyscy mają dostęp gdzie tam ta tz. "elita" wymienia się modami nie chcąc ich rozdawać szerzej. Może się mylę, może to tylko moje błędne spostrzeżenia.

AD12 Nigdy nie było, nie ma i nie będzie takiego ukrytego działu. Jedyne ukryte działy na tym Forum to dział moderatorski oraz tzw. Strefa wspólnych projektów, gdzie właściwie od dawna nic się nie dzieje. Dyskutowaliśmy tam na temat większych projektów w przygotowaniu oraz eventów na Forum. Może raz czy dwa pojawiły się tam przedpremierowe linki, ale raczej dla potrzeb szerszych testów.(07.08.2017 01:42)wamp1992 napisał(a): [ -> ]No więc zaczne od analizu przypadku MSI.

2 posty, brak zaangażowania w rozwój forum, nie tworzy on żadnych dodatków do symulatora a ma większe prawa niż 3/4 użytkowników. Przykład z 6.08 idealnie pokazuje, że dostał on minimum 3 ostrzeżenia od skawka przy czym w innych dniach dostawał je również, jaki sens jest kogoś ostrzegać wiele razy skoro i tak ma to gdzieś? Bo gdzie jest sprawiedliwość jeśli człowieka X ostrzega się tylko raz Y 2 razy a Z 10 razy. Tak być nie powinno i jest to bardzo niesprawiedliwe wobec innych. Przypadek takowych ćwierćmózgów i podejście ekipy forum do takich wygląda jakby celowo oni nie banowali takiego aby czat się ożywiał lub była jakaś prowokacja do zbanowania innych, tylko pytanie po co? Gdybyśmy wprowadzili proponowane przeze mnie [co jako głównie przez administrację i moderatorów forum jest negowane] ograniczenia odnośnie do czatu MSI prawdopodobnie byłby zawieszony z powodu spamu aby się tylko dostać do czatu. Jak pisałem również w swoim wątku problemem jest to, że forum opanowują dzieci, w tym także niedorozwoje i płyty główne ;] Administracjo, apleuje o to, abyście przestali bawić się w testowanie innych oraz zaczęli kierować się zdaniem aktywnych użytkowników. Nie tylko Waszym zdaniem, bo jest to niewłaściwe. Popieram stanowisko Adamka i uważam że administracja powinna przemyśleć swoje postępowanie i wziąć z nami udział w dyskusji i dojść do konsensusu.

Perfidne jest mówienie, że celowo nie banujemy jednego Użytkownika, by za chwilę móc zbanować innych. Pozostałe kwestie wytłumaczyłem w AD2 i AD5.
Do dalszych wypowiedzi odniosę się prawdopodobnie dopiero po urlopie, bo przez kilka dni będę poza zasięgiem.

I naprawdę dziwi mnie to, że na tym etapie działalności Forum, kiedy to postów jest o połowę mniej niż jeszcze dwa lata temu a wpisów na czacie mniej o jakieś 2/3 wymyślacie i potęgujecie jakieś pseudo-problemy. Filozofia prowadzenia Forum czy czatu nie zmieniła się zbytnio od tego czasu, tylko, że wtedy forum sąsiednie jeszcze w miarę dobrze prosperowało i niezadowoleni mogli po prostu przebywać i dyskutować tam. Wszystkim naraz dogodzić się nie da (co pośrednio potwierdza wypowiedź Zdzicha i ostatnia Adamka, że każdy czuje, że wywyższany jest ktoś inny) i w związku z tym żadnych rewolucji w prowadzeniu Forum nie będzie.
Ja tutaj dalej upieram się swoich racji iż problem nie leży w regulaminie czy zasadzie działania forum. Według mnie jesto to problem mentalności osób udzielających się w temacie. Niestety ale tego już nie zmienimy. Zauważyć idzie że na tym forum dość rygorystycznie/często idzie dostrzec a bo to przez dzieciarnię/gimbusów itp. Uważam że wśród społeczności jest za mała tolerancja tego jakimi ludźmi są użytkownicy. Według mnie osoby interesujące się omsi i chcący takiej powagi w udzielanych kwestiach i tak mają lepiej niż Ci co interesują się ETS'em. Tak jak pisałem ta gra niestety chce być dla wszystkich od najmłodszych lat po emeryturę i jeszcze dalej. I twórcy są bardzo różni wiekowo. Od osób najmłodszych które tam robią jakieś prymitywne malowania po osoby starsze. Np. jeden z twórców tak wspaniałego projektu jakim jest mapa węgier ma grubo ponad 50 lat. I widać wzajemny szacunek to projektu bardzo dobrego, jak i do tego niższych lotów. I nikt nie robi problemów.
Kolejnym bardzo dobitnym przykładem jest chociażby działalność wirtualnych v-firm. W świecie symulatora europejskiej ciężarówki jest o wiele mniejsza patologia niż tu. Tam na pewno tych firm jest o wiele więcej i zapewne więcej osób młodszych wiekowo bawi się w taką symulację niż tu w omsi. A tu co trochę widać jak są kłody pod nogi rzucane osobom które chcą np. taką firmę założyć. Przed założeniem trzeba pisać do 1583 osób aby dostać pozwolenie na kilka modeli. Dlaczego modele niemieckie nie mają takich zakazów jakie są tu w Polsce? SU BVG można edytować, udostępniać i jest dobrze. A tu nie dość że nie ma pozwoleń to aby porozumieć się z autorem czasami trzeba pisać dwa wnioski, trzy zdjęcia a i tak okres oczekiwania jest bardzo długi-czasem i nieskończony. Ale też najnowszy przykład gdy się nie ma takowych pozwoleń to od razu jest wojna na "internetach" że jak to tak można było. Dlaczego w innych środowiskach nie idzie tego tak odczuć jak tu?
Myślę, że żadne regulaminy nie dadzą tutaj rady i nie zaprowadzą porządku.
Niech każdy lepiej przez chwilę zastanowi się nad sensem tego wszystkiego, gdzie jest granica czerpania frajdy z gry a gdzie zaczyna się niezdrowa konkurencja, zjawiska które nie powinny występować w środowisku osób zainteresowanych/pasjonujących się danym tematem. Gry powstały po to aby łączyć ludzi a nie jeszcze prowadzić do zgrzytów między nimi. I tym optymistycznym akcentem zakończę moje wywody w tym temacie.
Żeś się uczepił tych twórców jak nie wiem co, szkoda tylko, że nie o tym jest ten temat.
Ta społeczność składa się z twórców dodatków i osób które je pobierają. Przecież ludzie chyba nie siedzą tu i nie czytają wszystkiego w celach hobbistycznych. Odniosłem się do twórców oraz do zwykłych użytkowników.
Stron: 1 2
Przekierowanie