Strefa OMSI

Pełna wersja: MZK Koszalin
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Krótka historia:
Początki komunikacji miejskiej w Koszalinie sięgają pierwszych lat XX wieku.
W 1910 roku Koszalin sposobił się do wielkiej prestiżowej wystawy rolniczo-przemysłowej. Ówczesne władze zdecydowały, że gości z dworca na teren wystawy przywiezie tramwaj. Tak powstała pierwsza elektryczna trakcja tramwajowa. Dalszy rozwój komunikacji zbiorowej następował już szybko i konsekwentnie. W połowie 1913 roku wybudowano pierwszą podmiejską kolej plażową, która w powszechnym odczuciu znakomicie przybliżyła miasto Koszalin do Bałtyku.

Jakkolwiek koszalinianie bardzo sobie cenili użytek z dobrze funkcjonującej komunikacji tramwajowej to jednak ze względów urbanistycznych (wąskie ulice) oraz militarnych (przejezdność dróg w związku z przygotowaniami do wojny) zdecydowano o zastąpieniu jej liniami autobusowymi. Pierwszą linię autobusową uruchomiono w połowie 1935 roku a dwa lata później po Koszalinie kursowało dziennie 7 autobusów. Okres wojny to kompletnie zniszczona infrastruktura miasta w tym również ciągi komunikacyjne.

W 1 września 1997 roku w miejsce zakładu budżetowego powołana zostaje spółka skarbu miasta p.n. Miejski Zakład Komunikacji Spółka z o.o. w Koszalinie.

Rozpoczyna się etap szczególny w historii rozwoju zbiorowej komunikacji miejskiej. Nowy Zarząd Spółki z właściwą sobie energią i zaangażowaniem przystępuje do opracowania założeń programowych w zakresie restrukturyzacji wszystkich kluczowych segmentów funkcjonowania Firmy, po to by później z równą konsekwencją wdrażać je w codziennej działalności gospodarczej.

Na rezultaty nie trzeba było długo oczekiwać:
Dziś Spółka jest Firmą o zupełnie odmiennym obliczu; unowocześniona, oparta na solidnych podstawach majątkowych i finansowych z powodzeniem egzystująca na lokalnym rynku transportowym. Swe usługi przewozowe realizuje na obszarze m. Koszalina i gmin ościennych obsługując:

15 linii miejskich
3 linie podmiejskie
W roku 2017 tabor autobusowy zrealizował 3 133 689 km, przewożąc około 19 333 000 pasażerów. Troszcząc się nieustannie o bezpieczeństwo i wysoką jakość świadczonych usług Spółka systematycznie unowocześnia i modernizuje posiadany tabor przewozowy dostosowując go do najwyższych standardów technicznych i organizacyjnych. Aktualnie potencjał transportowy obejmuje 70 pojazdów z czego:
-83% to autobusy niskopodłogowe;
-100% to autobusy spełniające normy Euro.
-Wyrazem uznania dla osiągnięć i dorobku Firmy są prestiżowe tytuły i wyróżnienia zdobyte na przestrzeni wielu lat oraz wysokie oceny uzyskiwane w sondażowych badaniach opinii publicznej.

Na terenie zajezdni autobusowej działa również Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji Miejskiej. To w tym miejscu prowadzone jest przez nie Muzeum Komunikacji Miejskiej w Koszalinie.

Mapa linii MZK Koszalin:
http://mapka.mzk.koszalin.pl/

MZK Koszalin posiada nowoczesny tabor, w którym królują dwie marki Scania oraz Man, lecz od niedawna na ulicach Koszalina można spotkać hybrydowe Volvo. Była to kolejna inwestycja po zakupieniu nowych wozów Scanii, a wcześniej Man'ów. Można również jeszcze spotkać kultowe Dab'y czy Man'y NG.
Warto dodać, że jest to jedno z miast nie posiadające w taborze ani jednego Solarisa.
Kilka foto:
http://mzk.koszalin.pl/wp-content/upload...2020_4.jpg - MAN
http://mzk.koszalin.pl/wp-content/upload...2/vol2.jpg - Volvo
http://mzk.koszalin.pl/wp-content/upload...2015_5.jpg - Scania (starsza generacja)
http://mzk.koszalin.pl/wp-content/upload...3x1080.jpg - Scania (nowa generacja)
A niżej kultowe, lecz coraz rzadziej widoczne wozy:
http://mzk.koszalin.pl/wp-content/upload...1127_1.jpg - DAB
http://mzk.koszalin.pl/wp-content/upload...1160_1.jpg - MAN NG

Cała galeria oraz szczegółowe informację znajdziecie na stronie MZK Koszalin (źródło):
http://mzk.koszalin.pl/

Nie ukrywam mam nadzieje, że kiedyś ktoś pokusi się o wykonanie mapy MZK Koszalin do Omsi 2.
Jeśli chodzi o MZK Koszalin, to ktoś kiedyś próbował robić tą mapę, ale ucichło. Jeżeli ktoś kiedyś miałby taką mapę robić, to widziałbym na niej kultowy tabor, taki jak Jelcz M11, Ikarus i Neoplan, który był praojcem Solarisów.

P. S. Do tego pierwszego i ostatniego jest nawet malowanie MZK Koszalin.
Przekierowanie