Strefa OMSI

Pełna wersja: Radomianie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Oprócz mnie są tutaj chyba tylko trzy osoby z Radomia i okolic, ale jest okazja więc założę temat.

W niedzielę 22 września od 13:00 do 18:00 w naszym mieście odbywa się Europejski Dzień Bez Samochodu. Dla miłośników komunikacji miejskiej przygotowano między innymi możliwość przejażdżki zabytkowym i jedynym już w taborze Ikarusem 280.26, kursować będą także popularne niegdyś "ogórki" czyli Jelcze MEX-272 z Warszawy. Do akcji włączyła się także firma PolskiBus.com, dzięki czemu będzie można dokładnie obejrzeć autokar oraz nawet przejechać się nim po mieście. Na Placu Jagiellońskim, który stanowić będzie centrum imprezy zaprezentowana zostanie także wystawa statyczna (m.in. obejmująca zabytkowe auta). Odbywać się tam będą również pokazy trialu. Do dyspozycji będzie symulator zderzeń oraz osprzęt (w tym pojazdy) policyjne i strażackie.

Info-plakat:
İmage

Pełne informacje ze strony http://mzdik.pl:
Cytat:Przejażdżki czerwonymi pojazdami po Radomiu - zabytkowym autobusem "ogórkiem" i autokarem dalekobieżnym, wystawa i parada zabytkowych aut, pokazy trialowe, znakowanie rowerów, prezentacje wokalne i taneczne, nauka pierwszej pomocy - to tylko wybrane atrakcje festynu z okazji Dnia bez Samochodu. Zapraszamy już 22 września!

Radom ponownie włącza się w obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu. Jest to cykliczna impreza edukacyjna, obchodzona w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Ma ona zachęcić kierowców do zmian zachowań komunikacyjnych. Wbrew temu, co niektórzy mówią, nie chodzi o przekonanie do całkowitej rezygnacji z korzystania z własnych czterech kółek. Owszem, 22 września wypadałoby nie jeździć samochodem, ale na co dzień rzecz dotyczy przede wszystkim niekorzystania z pojazdów osobowych na krótkich dystansach. Co innego jazda do pracy na drugi koniec miasta, a co innego przejazd dwie ulice dalej - żeby kupić w sklepie bułki i mleko na śniadanie.

Nieodłącznym celem towarzyszącym obchodom jest promocja alternatywnych, przyjaznych dla zdrowia, środowiska i naszego portfela rodzajów transportu - takich jak ruch pieszy, rowerowy i transport publiczny. Właśnie temu będzie poświęcony nasz festyn. Zabawa rozpocznie się w najbliższą niedzielę - 22 września, o godzinie 13.00. Zapraszamy wszystkich chętnych na plac Jagielloński (przed gmachem Teatru Powszechnego). Hasło tegorocznej imprezy brzmi: "Autobusy czerwienią migają" (to słowa z piosenki "Na prawo most, na lewo most"). W tym roku będzie bowiem kilka autobusów, których wspólną cechą jest właśnie czerwony kolor. Podczas festynu swoje pojazdy, w tym jedynego w Radomiu Ikarusa 280.26, wystawi Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu. Firma PolskiBus.com zaprasza natomiast na przejażdżki po mieście swoim charakterystycznym autokarem. Jeden z kursów zostanie wykonany na radomską Piotrówkę, gdzie archeolodzy opowiedzą o przeprowadzonych tam wykopaliskach oraz efektach tych prac.

Najbardziej obleganym pojazdem - mimo ograniczonej liczby miejsc - będzie zapewne tradycyjnie zabytkowy Jelcz, potocznie zwany "ogórkiem". Czerwony autobus ze stołecznego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej sześć razy pokona specjalnie wytyczoną przez nas trasę turystyczną po Śródmieściu i Plantach (inną niż w poprzednich latach). Znana radomska przewodniczka Ewa Kutyła będzie opowiadać pasażerom o najciekawszych miejscach. Odjazdy z placu Jagiellońskiego będą wykonywane od godziny 13:30, średnio co 45 minut. Warunkiem wejścia do pojazdu jest posiadanie okolicznościowego biletu na konkretny kurs. Bilety będą wydawane w namiocie obok sceny, na 15 minut przed każdym odjazdem. Niestety, nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że wszyscy chętni się zabiorą, gdyż liczba miejsc w zabytkowym pojeździe jest ograniczona. Prosimy też, aby nie pobierać biletów na kolejne kursy, jeżeli ktoś skorzysta już raz z możliwości przejażdżki "ogórkiem". Obsługa autobusu postara się zwracać uwagę na takie osoby.

Na placu Jagiellońskim odbędą się też pokazy trialu - czyli elitarnej konkurencji sportowej, uchodzącej za najbardziej widowiskową ze wszystkich konkurencji kolarskich. Swoje umiejętności jazdy na rowerach pokażą zawodnicy klasy mistrzowskiej z Klubu Sportowego Aquila z Wadowic. Ci, którzy przyjadą na imprezę rowerem, będą mieli możliwość sprawdzenia się na torze przeszkód pod okiem mistrzów Polskiego Związku Kolarskiego. Na stoisku Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu będzie natomiast można oznakować swoje jednoślady. Zachęcamy!

Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu zaprosi na warsztaty oszczędnej jazdy samochodem. To dobrze wiąże się z założeniami naszej imprezy. Swoje pojazdy (oczywiście również czerwone) zaprezentują radomscy strażacy. Policja przywiezie symulator zderzeń oraz motocykle i firmowego meleksa. Na wystawie statycznej będzie można obejrzeć zabytkowe auta. Ktoś pewnie zapyta - po co samochody podczas Dnia bez Samochodu? Już to wyjaśniamy. Jak się okazuje, ich ówcześni właściciele korzystali z nich wyłącznie wtedy, gdy było to im naprawdę potrzebne. Dzięki temu większość z tych aut ma obecnie niewielki przebieg i dotrwała do naszych czasów w doskonałym stanie technicznym. Podczas niedzielnego festynu będziemy zachęcać kierowców właśnie do takiej oszczędnej oraz ekologicznej jazdy!

Między godzinami 14:00 i 15:00 przez centrum Radomia przejedzie parada, w której wezmą udział wspomniane auta zabytkowe (tak zwane Radomskie Klasyki) oraz czerwone autobusy. Pojazdy te zabiorą na przejażdżkę pasażerów.

Wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury przedstawią występy wokalne i taneczne, zaś młodzież z VII Liceum Ogólnokształcącego pokaże metody udzielania pierwszej pomocy. Zespół Medycznych Szkół Policealnych zaoferuje natomiast bezpłatne badania profilaktyczne. Nie zabraknie konkursów z nagrodami i prezentacji najnowszych modeli rowerów oraz akcesoriów rowerowych. Miłośnicy tańca będą mieli okazję nauczyć się zumby, a gorące dania z grilla będzie serwował bar. Podobnie jak rok temu, na naszym stoisku będzie można również dostać pamiątkową monetę.

Zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Miejskiej w Radomiu, 22 września, legitymując się dowodem rejestracyjnym samochodu osobowego, będzie można bezpłatnie jeździć autobusami komunikacji miejskiej. Przypominamy przy tej okazji, że dojazd na plac Jagielloński zapewniają linie 4, 6, 7, 9, 16, 17 i 26 (przystanki są przed Galerią Słoneczną).

Organizatorami festynu z okazji Dnia bez Samochodu są Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu oraz Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu. Patronat honorowy nad imprezą sprawują prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu Dariusz Wójcik i mazowiecki komendant policji, inspektor Cezary Popławski. Patronat medialny objęły redakcje: Echa Dnia, tygodnika 7 Dni, tygodnika Teraz Radom, Radia Rekord, Radia Plus, Telewizji Dami, a także portali Cozadzien.pl, RadomNews.pl, RadomKulturalny.pl Mojradom.pl, RadomMoto.pl, Radom24.pl, eRadomianki.pl. Partnerami i współorganizatorami są: Galeria Słoneczna, Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej, VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zespół Szkół Samochodowych im. rotmistrza Witolda Pileckiego, Zespół Medycznych Szkół Policealnych, Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego, Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Miejska Policji, Straż Miejska, Salon Rowerowy Rodex, moBILET, Solaris Bus&Coach SA, hotel Arbiter, Wydział Kultury Urzędu Miejskiego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, PolskiBus.com, Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie, "Radomskie Klasyki", Zakład Usług Komunalnych, Stowarzyszenie Bezpieczne Miasto, KG Fitness Studio, Zumba Fitness. Serdecznie dziękujemy wszystkim za współpracę w organizacji imprezy!
W tym roku jest przetarg na obsługę 3 linii w Radomiu. Udział bierze Mobilis i ITS
21 sierpnia na radomskie ulice wyjedzie osiem pierwszych nowych Solarisów Urbino 12 czwartej generacji, należących do konsorcjum firm Dolnośląskie Linie Autobusowe, Irex-4 i Meteor. Do końca miesiąca wyruszą na trasy w sumie 22 takie nowoczesne pojazdy. Pasażerowie o ich zaletach będą mogli osobiście przekonać się od najbliższej niedzieli, bo właśnie wtedy wyjadą one do obsługi linii miejskich. Początkowo te najnowsze pojazdy będzie można spotkać na liniach 8 i 13, a później - również na linii 3. Przy tej okazji zostaną wprowadzone też zmiany nazewnictwa zajezdni autobusowych poszczególnych operatorów. Więcej informacji na stronie MZDiK.
Irex-4 - to ile tych Irexów jest...?
No i Meteor i Irex jakoś się nie połączyły?
Połączyły się.
Wrzucam jeszcze kilka fotek z mzdik.pl

İmage İmage İmage
İmage İmage İmage

Nie omieszkam oczywiście sprawdzić jak spisuje się ta czwarta generacja gdy wybiorę się do Radomia, szczególnie, że ósemka przejeżdża pod moim blokiem:P
Witam trzeba o tym powiedzieć


[Obrazek: Ceny-biletow-MZDiK-2017-01.png]
Cytat: Stanieją bilety jednorazowe kupowane za pomocą elektronicznej portmonetki (EP) - na Radomskiej Karcie Miejskiej. Będą one wynosiły 2,40 zł za bilet normalny i 1,20 zł za ulgowy (dotychczas było to odpowiednio 2,80 zł i 1,40 zł).

Wprowadzimy nowy rodzaj biletu papierowego: bilet jednogodzinny na wszystkie linie w atrakcyjnej cenie 3,80 zł za normalny i 1,90 zł za ulgowy. Będzie on ważny przez godzinę od chwili skasowania (z możliwością wielu przesiadek).

Dużą popularnością będą cieszyć się zapewne również nowe rodzaje biletów okresowych. Posiadaczom Radomskiej Karty Seniora proponujemy bilet seniora. Za 100 zł zyskają oni prawo nieograniczonych przejazdów przez kolejne 12 miesięcy kalendarzowych. Dla młodzieży stale korzystającej z biletów miesięcznych proponujemy bilety semestralne, ważne przez 5 miesięcy nauki w cenie 160 zł (jazda w takim okresie z biletami miesięcznymi to wydatek 200 zł). Dla posiadaczy Kart Rodzina Plus cena będzie wynosiła 130 zł. Pod koniec wakacji warto będzie kupić bilet szkolny - na cały rok szkolny od 1 września do 30 czerwca za 300 zł (a z Kartą Rodzina Plus cena takiego biletu wyniesie 240 zł).
Rozszerzona zostanie grupa osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów komunikacją w Radomiu. Prawo takie otrzymają krwiodawcy - mężczyźni, którzy oddali ponad 18 litrów krwi (dawniej limit wynosił 25 litrów) oraz zasłużeni dawcy przeszczepów. Spora grupa mieszkańców Radomia - osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym (z przyczyn oznaczonych symbolami 01-U, 02-P, 05- R i 12-C) od 1 stycznia również będzie mogła jeździć bezpłatnie.  Krwiodawcy i dawcy przeszczepów muszą w tym celu wyrobić sobie kartę miejską. Warto, aby niepełnosprawni też posługiwali się RKM, którą wyrabiamy oczywiście bezpłatnie, już z zakodowaną ulgą. Jeżeli jej nie posiadają, muszą pokazywać legitymację osoby niepełnosprawnej z wpisanym kodem niepełnosprawności, a także dowód osobisty z meldunkiem. Likwidujemy ponadto pewną lukę prawną. Do tej pory dzieci i młodzież szkolna miała prawo do ulgowych przejazdów na podstawie legitymacji szkolnej. Problem był z tymi, którzy skończyli 6 lat (do 6 lat jeździli za darmo), a nie chodzili do szkoły. Po tych zmianach dokumentem uprawniającym do ulgi będzie każdy dokument stwierdzający tożsamość i wiek. Rozwiąże to też problemy młodzieży z zagranicy, gdzie w większości nie ma legitymacji szkolnych.

Niezadowoleni będą natomiast gapowicze. Ze 150 złotych do 180 wzrasta wysokość opłaty dodatkowej za jazdę bez ważnego biletu. Jeżeli gapowicz zdecyduje się dokonać opłaty w ciągu 7 dni od wystawienia wezwania do zapłaty, to zapłaci - jak dotychczas - 90 zł, gdyż z 40 do 50% zwiększyła się wysokość upustu w przypadku tego terminu opłaty.

Oczywiście polecamy pasażerom bezpłatne wyrobienie karty miejskiej, bo jest to najwygodniejsza forma posiadania biletów, szczególnie polecana tym, którzy mają prawo do ulgi. Młodzież szkolna nie musi okazywać legitymacji (ulga kodowana jest do 30 września roku, w którym kończą 18 lat). Osoby niepełnosprawne nie muszą z kolei pokazywać legitymacji osoby niepełnosprawnej, co często może być dla nich krępujące. Osoby, które ukończyły 70 lat, mogą ją okazywać zamiast dowodu osobistego. Emeryci i renciści nie muszą wozić legitymacji ZUS-u lub dowodów osobistych (legitymacje ZUS są bez zdjęcia). Posiadanie Radomskiej Karty Miejskiej znacznie upraszcza również kontrolę biletów. Wystarczy przyłożyć ją do czytnika kontrolera - jeżeli zaświeci się na nim zielona lampka, oznacza to koniec kontroli.
Źródło : LINK
Witajcie ostatnio nasze kochane MPK postanowiło odmłodzić tabor i kupiło MAN z Oslo. Co najciekawsze te ostatnie były w całkiem dobrym stanie.
[Obrazek: vnb9Si9.jpg](zdięcie prywatnej kolekcji)
Teraz postanowiono rozpisać przetarg na leasing autobusów. Wygrał MAN z Liosami.
Będą pochodzić one z Oslo tak jak wcześniejsza partia.
Przyjechały już wczoraj !:D
2 Października otwarto przetarg na obsługę lini 1,2,5,6 i 26 po dziesięciu latach obsługi tych lini przez przedsiębiorstwo pana Michalczewskiego. Obsługiwana przez solarisy Urbino 12 301-327 plus rezerwa w postaci #328
Do przetargu zgłosili się ;
Irex-4 ze Świętochłowic i Meteor z Jaworzna (konsorcjum) – kwota 91.325.286 zł brutto (5,33 zł netto za wozokilometr);
Arriva Bus Transport Polska z Torunia – kwota 101.948.490 zł brutto (5,95 zł netto za wozokilometr);
Mobilis z Izabelina – kwota 111.200.958 zł brutto (6,49 zł netto za wozokilometr);
Dolnośląskie Linie Autobusowe z Wrocławia – kwota 96.979.572 zł brutto (5,66 zł netto za wozokilometr);
PKS Polonus z Warszawy i Transport and Infrastructure Management z Warszawy (konsorcjum) – kwota 100.577.754 zł brutto (5,87 zł netto za wozokilometr);
BP Tour z Bełżyc i Nowak Transport ze Świerklańca (konsorcjum) – kwota 107.774.118 zł brutto (6,29 zł netto za wozokilometr);
Michalczewski z Radomia – kwota 88.926.498 zł brutto (5,19 zł netto za wozokilometr).

Każdy z przożników ma zapewnić 28 nowych pojazdów wyposażone w radomski SIP, kasowniki z systemem RKM, Ciepły guzik, Ładowarki USB, oraz co oczywiste pojady powiny być niskopodłogowe.
Wymogiem w przetargu jest żeby wszyscy kierowcy byli zatrudnieni o umowę o prace.
Żródło : mzdik.pl transport-publiczny.pl
Stron: 1 2
Przekierowanie