Strefa OMSI

Pełna wersja: TramSim
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Nowy symulator tramwajowy wydawany przez Aerosoft.
Steam: https://store.steampowered.com/app/1314140/TramSim/
Aerosoft: https://www.aerosoft.com/en/simulation-g...87/tramsim
Oficjalna strona: https://www.tram-sim.com/


Wygląda jak wydzielona część tramwajowa z LOTUSa. No cóż, nie mam GTX1050, ani 4GB VRAM, ani tym bardziej wymaganego RTX2060 Super więc pozostanie mi oglądać to na YT;)
Cena 119,39 zł jest może jeszcze do przyjęcia (mam akurat PC o zalecanej konfiguracji) ale recenzje są mieszane. Jest to bardziej wczesny dostęp:

https://steamcommunity.com/profiles/7656...d/1314140/
Ja mam, i jeździ się bardzo przyjemnie.
Wymagania podobno przesadzone, chodzi płynnie poza drobnymi ścinkami.
Pasażerowie trochę się bugują, ale poza tym jest całkiem grywalnie i jest to zdecydowanie najlepszy symulator z tramwajami w jaki grałem.
Grafika w niektórych miejscach bardzo ładna, miasto wydaje się żywe, dźwięki tiptop, kabina też miodna.
Generalnie fanom tramwajów polecam, szczególnie że twórcy dużo obiecali, mam nadzieję że dowiozą.:)
Dobra pograłem trochę i mogę się wypowiedzieć.

Grafika i optymalizacja
Grafika to standard silnika Unreal. Na wysokich ustawieniach gra wygląda ok lecz jak zejdziemy lekko z ustawieniami to pojawiają się jakieś dziwne przejaśnienia i chwilowe zaniki cieni. Ogólnie wygląd gry jest bardzo dobry i pomimo tych bugów jest w miarę ok.
Optymalizacja taka sama jak przy każdej innej grze na Unreal: potrafi przyciąć. Posiadam I7 4820K, 32GB RAMu, RTXa 2080 i grę na SSD. Przy większej ilości zabudowań pojawiają się chwilowe ścinki (nawet na najniższych ustawieniach)

Opcje
Tu jest tragedia. W ustawieniach graficznych podstawowe opcje graficzne bez rozbudowanej kontroli jak w OMSI. Druga opcja to Rozgrywka gdzie możemy ustawić czułość myszy oraz zdecydować czy chcemy aby punkty kariery nam się na ekranie pokazywały. Ktoś teraz zapyta a co ze sterowaniem? No niestety nie da się tego zmienić w żaden sposób, nawet przypisania klawiszy. Nie mówiąc że bym pojeździł na swoim joysticku Logitecha lub na pedałach od G27 jak w Konstalu.
Tu wspomnę jeszcze o porze dnia oraz o pogodzie choć to nie podchodzi pod opcje gry. Nie da się zmienić pogody, jest jedyna stała opcja czyli słonecznie. Tak samo nie ma pory dnia, możemy jeździć tylko w dzień.

Obsługa
Posiadamy możliwość klikania w przyciski jak i chodzenia lecz przez ograniczenia pojazdu według mnie to nie ma sensu. Jedyne co możemy robić to przestawiać nastawnik na moc, neutralny i hamulec. Sterować kierunkowskazami (oraz awaryjnymi), otwierać drzwi, włączać oświetlenie pasażerskie oraz opuszczać/podnosić pantograf. No właśnie to ostatnie, jaki jest sens implementacji pantografu jeśli systemy i tak są cały czas włączone przy braku zasilania a stacyjka nie działa. Podsumowując sterowanie jak w grze mobilnej.

Fizyka
Według mnie w ogóle nie istnieje. Zacznijmy od wyczucia wagi, ja rozumiem że to tramwaj z 2018 roku i potrafi płynnie ruszać i hamować. Lecz to się rozpędza jak bolid i potrafi hamować w miejscu przy czym gra nie daje nam żadnego odczucia jazdy. Oprócz hamowania awaryjnego wtedy to kamera ląduje na przedniej szybie.
Ruch wagonu to też nie istnieje. Rozumiem że nowoczesne wagony się nie kołyszą ale tutaj to jest sztywny kloc. Zero efektu przy szybkim wchodzeniu w zakręt czy wjeździe na zwrotnice, jakby się jechało po prostej drodze. No właśnie wykolejanie się, to w ogóle w grze nie istnieje. Możesz przelecieć 70km/h przez zwrotnicę i tak nie wylecisz z torów.

Podsumowanie
Dodatkowo brak kontroli nad sterownikiem (kierunek ustawia się z menu ESC) oraz modowanie jedynie pod przykrywką oficjalnych DLC skreśla ten "symulator" jeszcze bardziej. Patrząc na aktualny stan i ilość pojazdów ta gra nie jest pod żadnym względem warta €30. Ja miałem szczęście i wyrwałem ją za €15. Choć tak naprawdę więcej niż €10 bym za nią nie dał. Siłą symulatorów jest społeczność i dodatki. Tu niestety społeczność znów olano i postawiono na zysk.
Ja skusiłem się chyba najniższą ceną na cdkeys.com : https://www.cdkeys.com/tramsim-pc-steam . W dniu 30.10 było to 82,69 zł
Udało mi się nawet pojeździć w miarę płynnie na laptopie z 3 GB kartą graficzną, średnio ok 30 FPS na wysokich ustawieniach, tylko w kilku miejscach na bardzo krótko wartośc spadala poniżej 20
W patchu 1.02 dodano m.in obsługę kontrolerów (ale jeszcze bez osi) i ew. zmianę przypisanych klawiszy klawiatury.
Lista zmian : https://store.steampowered.com/newshub/a...7441798225
Przekierowanie