Strefa OMSI

Pełna wersja: Warszawa Trasa Łazienkowska - linia 382 (beta)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam, prace powoli zmierzają do końca więc postanowiłem napisać temat. Od długiego czasu (z długą przerwą) tworzę mapę, na której docelowo będą linie 151, 182 oraz zajezdnia Ostrobramska. Niestety nie mam za dużo czasu a pracy zostało sporo więc niedługo zostanie wydana wersja roboczo nazwana 0.4 z linią 382 na trasie Dw. Zachodni - Metro Politechnika. Będzie to wersja beta, dokładnie przeanalizuję wszystkie Wasze uwagi i co będę mógł to poprawię w wersji docelowej.

Mapa jest zrobiona do pl. na Rozdrożu. Odcinek od Politechniki nie będzie wykończony gdyż na razie nie będzie się tam jeździło. Do zrobienia zostało wpisanie pozostałych linii AI (mam już około 1/3), postawienie znaków drogowych i znaków MSI (miejski system informacji w Warszawie) oraz infrastruktury przystankowej czyli wiaty, słupki, ławki, kosze - na razie mam dwa typy wiat. Uzupełnić też muszę jeszcze kilka, może kilkanaście budynków. Powoli kończę uzupełniać mikrootoczenie, dorabiam tekstury nocne, które wcześniej olałem, (jeszcze około powoła budynków). Wyłapuję i poprawiam różnego typu błędy.

Samochody AI będą wbudowane gdyż w wersji docelowej będą jeździć tylko moje, planuję około 20 współczesnych modeli, na razie mam 1 gotowy i 2 rozgrzebane. Asfalt na mapie przed wydaniem będzie jeszcze zmieniany, trawa raczej nie, wiem, że wielu jej nie lubi ale wg mnie jest spoko:P Niestety na razie nie będzie tramwajów AI, też chcę zrobić swoje i mam nadzieję, że z kimś uda się nawiązać współpracę bo sam raczej nie dam rady ale to śpiew przyszłości.

Chcę, żeby mapa była w chwili wydania jak najbardziej aktualna ale w Warszawie ciągle są remontowane przystanki, zatoki, chodniki itp więc część zostanie starych i będą przebudowane w docelowej wersji. I tak bardzo dużo już musiałem przebudować bo początki mapy to 2014 rok a wtedy chociażby okolice Zachodniego wyglądały zupełnie inaczej:P

Na mapie chciałem oddać wielkomiejski klimat Warszawy i chyba się udało. Padło na 182 ze względów sentymentalnych oraz przez Trasę Łazienkowską, którą chciałem odwzorować w OMSI a 182 jeździ na prawie całej jej długości. Linię 151 uruchomiono po zaczęciu prac nad mapą i uznałem, że mapa będzie bardzie atrakcyjna z dwoma całymi liniami dlatego dołączyłem ją do projektu. Nie chcę deklarować kiedy skończę, mam nadzieję, że jak najszybciej.

Mam nadzieję, że galeria się załaduje i screeny szybko nie wygasną;)
https://imgur.com/a/0EEHE6q



Schematy:

Schemat mapy wersji 0.4

Schemat mapy wersji 1.0
Surowo jak na razie to wygląda, za ładnie jak na Warszawe, ale widać potencjał. 382 akurat jeździlem na calej trasie przez rok czasu (na korepetycje). Także z miłą checia sie przejadę. Wtedy na linii wiekszość taboru stanowiły Ikarusy 280, ale na co tyle mocy jak ten odcinek zawsze stał w korku i czas przejazdu na linii wydłużał się dwukrotnie.

Dodać kilka łat, poprawić trochę asfalt i będzie idealnie:)
Trochę pracy jeszcze przed Tobą;) Mapa ma mega potencjał, wiec jeśli poprawisz to co Ci wypunktuje to będzie jedna z flagowych polskich map.

1) Koniecznie zmień teksturę trawy, ta obecna robi złą robotę

2) Tam gdzie są budynki, jest super, dalej jest pustka. Albo zasłoń to backdropami, albo będziesz musiał dorobić otoczenie jeszcze trochę poza obszar drogi, żeby nie było pustki jak np. na tym screenie po prawej stronie: https://i.imgur.com/yRYh9I4.jpg lub tu za budynkiem po lewej: https://i.imgur.com/sAVJnh1.jpg

3) Roślinność... Jest nudna, wszędzie te same drzewa i to z podstawowej paczki.... Nie, nie, nie, nie, nie... (ten screen: https://i.imgur.com/4RMXQHT.jpg) Bardzo ciekawa roślinność jest w folderach MSTS_Trees i Trees_From_Moskur. Jeżeli koniecznie chcesz korzystać z MC_Trees to rób to bardziej różnorodnie i polecam swój mod na tekstury tych drzewek. Oprócz tego koniecznie pododawaj busze od Heira. Podpatrz jak ogarnąłem temat roślinności na swojej mapie Bydgoszczy i skorzystaj u siebie, na prawdę dobra roślinność daje +50% do efektu końcowego.

4) Nie do końca jestem przekonany do tekstury zatoczki https://i.imgur.com/K4REclU.jpg i do głównej tekstury asfaltu, brakuje w nim tego czegoś. Wydaje się, że kwestia dodania cieni powinna załatwić sprawę.

W kwestii roślinności jak chcesz to mogę Ci pomóc jak mapa będzie na ukończeniu;)
Parafrazując poprzednią wypowiedź, polecam wziąć trawę z Wałbrzycha. Odnośnie roślinności, to używaj obniżonego buszu 4 od mmkiego. Nie polecam natomiast brać przykładu z wyżej podanej "Bydgoszczy", żeby niepotrzebnie nie obciążać mapy. Od siebie mogę polecić ustawienie "to spline" 5 metrowych odcinków buszu 17 (jest to obniżenie buszu 4), w odstępie co 4 metry. Dlaczego "to spline"? Ponieważ omsi traktuje grupę tych obiektów jako jeden obiekt, więc nie trzeba się martwić o optymalizację przy tym sposobie. Wracając. Za tą warstwą 5 metrowych buszów polecam użyć 20 metrowych. Co do "dalszych" terenów, wykraczających poza trasę, to najlepiej zrobić backdropy z widokami z streetview lub z własnych zdjęć. Większość graczy i tak ma ustawioną widoczność poniżej 600 metrów. Odnośnie dedyków to chciałbym przypomnieć, żeby tekstury też nie były wielkie i ciężkie. Najlepiej je zapisywać w dds, w jednym pliku wszystkie ściany oraz żeby były nie większe, niż 1024px. Przy dużej ilości różnorodnych tekstur omsi lubi je mylić lub po prostu wywalać czarne tekstury (właśnie w skutek braku pamięci).
Pamiętajmy, że to są okolice centrum, które mogą w skutek użycia dużej ilości splinów, obiektów, radiusów, i dużego natężeniu ruchu AI; po prostu być ciężkie i niegrywalne na słabszych sprzętach.

Tak poza tym, planujesz może tereny w starszym wydaniu? Czy planujesz dalszy rozwój tych terenów w przyszłości?
No więc tak. Wiem, ze surowo i za ładnie to wygląda ale nie mam chyba aż takiego zmysłu artystycznego jak niektórzy twórcy:P Na pewno będę chciał dodać spękania w asfalcie bo dają fajny efekt ale też będę miał problem z wpasowaniem ich gdzieś bo serio dużo się w Warszawie remontowało:P A ten mój 382 to jego ostatnia wersja, która jeździła... niecały miesiąc. No ale albo wydam to niedługo albo nie wiadomo kiedy wersję docelową. Ale sam też jeździłem tym wcześniejszym:D

Jeśli chodzi o pustkę w niektórych miejscach to uzupełniam te miejsca ale na pierwszym screenie z tą pustką będzie problem bo jest tam park a za nim zabudowa. Backdropa z roślinnością tam nie wstawię bo tam nie ma lasu a z kolei jakbym chciał stawiać tam budynki to też kiepsko bo są daleko i nawet nie wiem czy by się wczytały a patrzyłem, że backdrop z tego miejsca też będzie trudno wykonać. Na drugim po lewej będzie backdrop. Do tekstury zatoczki nikt nie jest przekonany i ją wymienię, asfalt jak wcześniej wspominałem też będzie wymieniany;)

Z tą zielenią to jest ciężki temat bo chciałem ograniczyć obiekty do moich, których jest już około 300, i wbudowanych, żeby nie było problemów, że czegoś nie ma w paczce ale temat jest otwarty no i mówię, to beta, docelowo może być inaczej, to otwarta kwestia.

Jeśli chodzi o kwestie ciężkości to tekstur jest dużo ale właśnie staram się, żeby tych 1024 px nie przekraczały. Ostatnio dużo pozmniejszałem. Każdy obiekt ma swoją teksturę a zdarza się, że grupa obiektów ma jedną teksturę. Wszystkie tekstury są w bmp ale patrzyłem na mapę Pragi i tam tekstury dds w takich samych rozmiarach są dużo lżejsze więc też chciałbym to zmienić tylko jak zapisałem w gimpie teksturę z bmp na dds to jej rozmiar pozostał taki sam. Ktoś się na tym zna?

Jeśli chodzi o rozwój to teraz 382, potem 182 i 151 (382 zostanie skasowane) a jeśli jakimś cudem dojdzie do kolejnego rozszerzenia mapy to najprawdopodobniej będą to linie 411 i 502.
(29.01.2021 12:04)Grochowiak napisał(a): [ -> ]Wszystkie tekstury są w bmp ale patrzyłem na mapę Pragi i tam tekstury dds w takich samych rozmiarach są dużo lżejsze więc też chciałbym to zmienić tylko jak zapisałem w gimpie teksturę z bmp na dds to jej rozmiar pozostał taki sam.

Pobaw się kompresją. Więcej masz tutaj: https://www.asawicki.info/news_1212_komp...ekstur_dxt
Ja bym polecał do dds kompresję BC7 RGBA.
Więcej tutaj (patrz tabela Default texture compression formats, by platform)

Aha i trzeba zmienić teksturę w plikach .x z .bmp na .dds bo OMSI DDS z wpisanym .bmp nie obsłuży.
(29.01.2021 16:13)Anonim17PL napisał(a): [ -> ]Ja bym polecał do dds kompresję BC7 RGBA.
Więcej tutaj (patrz tabela Default texture compression formats, by platform)

Aha i trzeba zmienić teksturę w plikach .x z .bmp na .dds bo OMSI DDS z wpisanym .bmp nie obsłuży.

W gimpie, a przynajmniej w wersji, którą aktualnie mam niestety nie ma BC7 RGBA, na próbę zastosowałem BC1/DXT1 i waga tekstury zmniejsza się sześciokrotnie. I nie wiem czy to kwestia tej kompresji ale nie trzeba ponownie nakładać tekstury w formacie dds w programie 3d, podmieniłem tekstury bezpośrednio w folderze textures i na mapie normalnie się pokazują mimo, że obiekt był wyeksportowany z teksturą w formacie bmp. Ale gdy włączyłem OMSI na próbę po przerobieniu tak z ponad połowy tekstur moich obiektów (a na mapie oprócz autobusów, samochodów i zieleni są tylko moje obiekty) pamięć zajęta przez wczytane tekstury nadal oscylowała w takich samych wartościach a myślałem że chociaż trochę spadnie. Przerobię wszystkie tekstury i sprawdzę ponownie. Zastanawia mnie też czy może mieć na to wpływ fakt, że obiekty były wyeksportowane z teksturami bmp
Spróbuj otworzyć plik .x (ten przed konwersją do o3d) i zmienić .bmp na .dds. Plik .x (DirectX) otworzysz nawet zwykłym notatnikiem.

Aha i pamiętaj że DXT1 nie ma kanału alpha.
Jeśli skończysz tworzyć tę mapę to będzie to chyba moja ulubiona mapa w OMSI. Pozwoli mi ona wrócić do czasów dzieciństwa, gdzie codziennie rano jeździłem 151.

Mam rejestrator H4N, jeśli chcesz mogę pomóc w wolnym czasie pozgrywać, komunikaty głosowej informacji pasażerskiej z linii 151, nie wspominając ile czasu spędziłem podróżując 123, 111, 303 (Tak kiedyś dojeżdżała na Gocław, aby odciążyć 111), 311, 301

Fajnie, bo ta mapa, może być bazą do odzwierciedlenia innych linii autobusowych kursujących w pobliżu.
Stron: 1 2 3
Przekierowanie