Strefa OMSI

Pełna wersja: Uruchomienie funkcji "Chrono" w OMSI 2
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Poziom trudności: łatwy

Cześć!

Jeżeli już wiecie, w OMSI 2 jest bardzo ciekawe narzędzie, a mianowicie "Chrono". Opcja ta umożliwia nam  zrobienie "czasowej" mapy, tzn. możemy ustawić dany obiekt danego dnia, natomiast innego już ten obiekt nie będzie na mapie się znajdował. Pomaga to w robieniu tymczasowych objazdów z okazji np. jakichś remontów, czy robienia świątecznych rozkładów na naszej mapie. Uruchomienie tej funkcji jest bardzo łatwe, można to zrobić w kilka minut. Zaczynamy!:)

1. Dodanie wpisu do global.cfg

Otwieramy plik global.cfg naszej mapy, następnie dodajemy wpis:

Kod:
[years]
2008
2009

pomiędzy te wpisy:

Kod:
[repair_time_min]
10.000

[years]
2008
2009

[standarddepot]
Hof Spandau

2008 oznacza rok rozpoczęcia funkcji Chrono, czyli wtedy, kiedy będziemy chcieli coś utworzyć, a 2009 to rok zakończenia. Czyli jeżeli chcę zrobić remont od 2008 do 2010r. wpisuję tutaj 2008 oraz 2010

2. Utworzenie folderu "Chrono"

Następnie musimy w folderze utworzyć folder o nazwie Chrono:

[Obrazek: kadgv3.jpg]

Mamy już ten folder, musimy więc przejść do stworzenia konkretnych wydarzeń. Zakładamy sobie, że chcemy zrobić świąteczne rozkłady, tworzymy więc folder o nazwie 0100_SwiateczneRozklady, potem zakładamy, że na naszej mapie po tych świątecznych rozkładach będzie objazd, tworzymy więc folder 0200_Objazd.

[Obrazek: soxs3z.jpg]

Gdy zrobiliśmy już poszczególne wydarzenia, przechodzimy do konkretnych folderów. Tworzymy plik Chrono.cfg, a w nim dodajemy:

Kod:
[startdate]
20080522

[enddate]
20080525

Gdzie startdate oznacza rozpoczęcie wydarzenia: ROKmiesiącDZIEŃ, a enddate oznacza koniec wydarzenia. Po zrobieniu takich plików .cfg mamy już wszystko gotowe.

4. Budowanie z funkcją Chrono w edytorze.

Przechodzimy w edytorze do zakładki "Chrono" (czerwona strzałka). Mamy już nasze wydarzenia:

[Obrazek: 4yg8oo.jpg]

Następnie klikamy na wydarzenie, na którym chcemy pracować, jeżeli chcemy zaznaczyć więcej wydarzeń, to zaznaczamy je trzymając Crtl.

Jak macie pytania, to śmiało;)
Chciałem zrobić objazd np. od godziny 7.00. Gdzie te wartości mam wpisać? Chodzi mi tylko o godzinę, nie datę.
To jest kwestia bawienia się rozkładami. Chrono odpowiada za zmiany w rozkładach/obiektach/splinach w dany dzień, np. aby na jakiejś mapie dnia 30.06.2016 ulica Konwaliowa była zamknięta, a linia 1 kursowała przez Sopocką, ale już 6.07.2016 była otwarta.
Chrono odpowiada za utworzenie nowej sytuacji w danym okresie. Jeśli jesteś kreatywny oprócz objazdu możesz także dodawać np. wydarzenia np. biegi, przemarsze (czyli objazd w związku z tym wydarzeniem) jednak wszystkie obiekty, spliny będą dostępne przez cały dzień od 12. w nocy do 23:59. Oczywiście z liniami jest o tyle komfort, bo możemy utworzyć trasę linii dla każdej minuty dnia.

Wiem, że pewnie nie można, ale spytam dla pewności znawców, bo zaciekawiło to pytanie:D

Czy jest możliwość utworzenia chrono w chrono (czyli wystąpienia dwóch różnych wydarzeń z innym ułożeniem obiektów/splinów w ciągu dnia)?
@up:

Tak.
Na Berlinie można sobie popatrzeć, z tego co pamiętam to tak tam jest.
Bardzo wam dziękuje za odpowiedzi tylko mam jeszcze jedno pytanie z pierwszego posta
[repair_time_min]
10.000
Co oznacza ta wartość 10.000?
Oznacza to ile czasu na mapie zajmuję naprawa uszkodzeń w serwisie (coś jak opóźnienie kursu przy spowodowaniu wypadku albo przejechaniu pieszego).
10.000 będzie bodajże oznaczać 10 minut opóźnienia.
Przekierowanie