Odpowiedź 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tobii Eye Tracker 5
Autor Wiadomość

Użytkownik
Użytkownicy
Liczba postów: 108
Dołączył: 03-2023
Podziękowań: 43
Post: #1
Tobii Eye Tracker 5
Kupiłem Tobii Eye Tracker 5 i podzielę się przemyśleniami:

ZAKUP
Kupiłem bezpośrednio od producenta ze Szwecji... Była też promka więc zapłaciłem razem z kosztem wysyłki 1087zł. Czekałem ok paru dni.

UNBOXING
Opakowanie jest po prostu piękne... Każdy element dopracowany... Czuć jakość w każdym aspekcie.

INSTALACJA
Przebiega bardzo prosto. Mój windows 10 wykrył od razu i jedyne co to trzeba ustawić linie zgodne z urządzeniem. Tyle jeśli chodzi o śledzenie ruchów głowy. Więcej instalowania jest przy śledzeniu oczu, ale z uwagi na moje warunki (szczegóły na dole) właściwie trochę się pobawiłem i wyłączyłem śledzenie oczu

GRY
Natywnie Tobii nie wspiera Omsi 2, ale też sporo innych gier np. TSW4 czy SimRail. I tu na pomoc przychodzi FaceTrackNoIR z pluginem do Tobii, który nie tylko pomaga we wszystkich grach obsługujących TrackIR ale też w moim przypadku lepiej się dało skonfigurować niż w samej grze w ETS2. Na chwilę obecną 2024 - najlepiej natywnie obsługuje Tobii, z gier które zdążyłem sprawdzić Fernbus i zakładam, że The Bus i MFS

edit// okazało się, że nie ogarnąłem w ETS2/ATS ile jest ustawień do Tobii - a jest mnóstwo łącznie z presetami pod Tobii 4C i 5 i samo śledzenie głowy - oczywiście zanim do tego doszedłem to do Krakowa przez Alpy:) i ustawiałem sam, a wystarczyło ustawić preset do śledzenie tylko głowy:) )


ZALETY
- brak "czułek" przyklejonych do słuchawek lub czapki jak w innych rozwiązaniach tego typu (TrackIR, IRTrack)
- działa w każdych warunkach czy dzień czy noc
- dobrodziejstwo grania z systemem śledzenia głowy - raz spróbujesz i już nigdy nie zagrasz bez (dotyczy to wszystkich rozwiązań)

WADY
- występuję u mnie minimalne drganie, ale może to być związane z moimi warunkami (edit// chyba naprawione trochę inne ustawienie sensora i wydaje się ok)

PODSUMOWANIE
Jeśli ktoś nie chce mieć czułek i obowiązkowej czapeczki/opaski/słuchawek, a chce korzystać z tej technologii NIE ISTNIEJE alternatywa... Ok - istnieje w postaci darmowej: program FaceTrackNoR i kamerka EyeToy od PS3 ale to taka różnica jak pomiędzy Ligą Mistrzów młodzików i prawdziwą Ligą Mistrzów... Na pewno warto spróbować najpierw darmowego rozwiązania i jak nie będzie satysfakcjonujące kupić Tobii

*MOJE WARUNKI
Mam duży TV na którym gram w symulatory, odległość od fotela to ok 100cm... To bardzo komplikuje używanie FaceTrackNoIR, a TrackIRa (który by się sprawdził) nie chciałem z uwagi na czułki i czapkę/słuchawki... Nawet latem i zimą nie noszę czapki - jakoś nie lubię mieć coś na głowie:) Więc szukałem takich rozwiązań bez. FaceTrackNoIr działa, ale z problamami... Po pierwsze musiałem mieć domowej roboty stelaż z kamerką postawioną tuż przede mną ok 20 cm i uważać, żeby jej nie strącić. Po drugie - mimo dużego oświetlenia TV w czasie gry w nocy gubiło mi się śledzenie. Dodatkowo to rozwiązanie (co już teraz widzę) było 5x mniej precyzyjne niż Tobii... Nie dość, że gubiło to jeszcze był ograniczony ruch głową czego w Tobii nie ma... Być może gracz mający monitor miałby mniej takich problemów, ale na pewno by nie działało mu w ciemności.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.05.2024 17:33 przez adamets2.)
09.05.2024 17:49
Szukaj postów Cytat
 Podziękowania za post: Konduktor5-8

Użytkownik
Użytkownicy
Liczba postów: 108
Dołączył: 03-2023
Podziękowań: 43
Post: #2
RE: Tobii Eye Tracker 5
To nie zrobię poprzez edycję tylko nowy post bo to dosyć ważne dla posiadaczy Fernbusa/The Bus... Wiem, że TML stara się jak może i dali natywną obsługę Tobii w swoich grach, ale niestety jest coś nie tak z centrowaniem/ustawianiem widoku... Namęczyłem się z 3 godziny bo myślałem, że mam coś źle ustawione bo wiadomo, że mam nietypowe warunki, ale raczej nie... Centrowanie tak ustawia się, że widok jest znad kierownicy... sprawdzałem we wszystkich możliwych trybach... W końcu sięgnąłem do YT i też tam parę osób tak ma... Tak jest zarówno w trybie FaceTrackNoIR jak i natywnym... Być może zależy to od autobusu, ale raczej marne szanse, że to to... W razie czego będą uderzał na steam...

Jeździć jak najbardziej się da i jak się opuści głowę widać oczywiście kierownicę i przyciski, ale w centrowanej pozycji jest tuż nad.

edit// FaceTrackNoIr używany do gier niewspieranych jak Omsi 2, mimo natywnego wsparcia do produkcji TML, zapewnia właściwe działanie. Widok jest poprawny.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.05.2024 20:52 przez adamets2.)
12.05.2024 11:46
Szukaj postów Cytat
Odpowiedź 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Forum Strefa-OMSI.pl

Tematyczne Forum dotyczące najpopularniejszego symulatora autobusu - OMSI. Zapraszamy do rejestracji i aktywnego udziału w Społeczności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Współpracujemy z:

Polecamy także: