Strefa OMSI

Pełna wersja: Zaostrzenie regulaminu wobec piractwa oraz posiadania nielegalnych treści
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Dzień dobry.
Zwracam się do administracji w sprawie zaostrzenia punktu w regulaminie 2.5.. W obecnej formie nie stawia on jasno na kwestię udostępniania przez osoby trzecie lub do tego nieupoważnione dodatki prywatne jak i te w trakcie prac (WiP / Work in Progress). Dodatkowo uważam, że na równi powinny stać takie przewinienia jak za posiadanie dodatków bądź samego OMSI z źródła pirackiego. Te wszystkie przewinienia powinny też zostać zaostrzone procentowo (wg mnie osoba łamiąca te postanowienia powinna odbyć bana pow. 2 tygodni).
Podsumowując. Moją propozycją jest dodać następujący punkt:
Cytat:Zabronione jest posiadanie nielegalnego oprogramowania, propagowanie piractwa, brak autoryzacji na tworzenie nowych linków dla dodatków, udostępnianie screenów/linków DOWNLOAD/itp do prac "Work in Progress" lub tych prywatnych
Poproszę o zdanie innych twórców oraz samej administracji. Propozycja ta ma na celu uchronić twórców przed testerami bądź nieufnymi posiadaczami map. Może też uchronić własność vfirm, która jest bardzo często wykradana.:)
Pozdrosy!
Tymbardziej nie rozumiem niezbyt mądrych ludzi (ostrzej nie będę tego nazywał ze względu na regulamin), którzy dostaną coś i się jeszcze tym chwalą na wszystkie strony... Popieram w całości.
Niestety zapomnijcie o tym że cokolwiek wskoracie bo administracja kocha wszystkie dzieci (OMSI)
Dokładnie to mam na myśli. Piractwo jest zabronione i jest karane rygorystycznie, a dlaczego piractwo jako "chwalenie się" że mam mapę A od osoby S jak i rozsyłanie tego (oczywiście mamy tu na myśli wszystko na forum), dlaczego to nie jest równie dobrze karane?
Jako twórca wiem jak to wygląda i jestem w 100% za. Dziura w tym punkcie jest, a jak nawet ktoś się przyzna do pirackiego OMSI, to zwykle mode poklepie po główce, zamknie wątek i da spokój. Trzeba z tym walczyć.
Mam rozumieć, że wraz z punktem dojdzie nowa ranga Prokuratora? Proste pytanie: Jak chcesz udowodnić, że dana treść jest z obcego źródła? Nie prosto od autora prywatnego projektu, tylko od kogoś innego. Fakt, na vifiremkach jest coś takiego jak udostępnianie projektów i pewnie admini, czy też autorzy mają listę komu dali daną paczkę projektu. Z tego też pewnie oceniają kursy itd., ale, ale jak ktoś pokaże fotkę na grupce czy na forum z takiego projektu to zastanawianie się. Czy ta osoba o pewnie innym nicku niż w vfirmie, ma ten projekt "legalnie"?

Po drugie. Niejasny jest punkt regulaminu z jakiejś tam vfirmy, że osoba, która odejdzie (albo została zbanowana, zwolniona, czy tam) MA PRZYMUS usunięcia wszelkich projektów jakie dostała wraz z rozwojem swojej "kariery". Niestety, ale wątpię aby ktoś stosował się do tego punktu, a po drugie, w innych firmach chyba go nie ma (także masło maślane gdzie wolno, a gdzie nie). Ano i pewnie z powodu nieuczciwego bana (że tak powiedzmy) porozsyła po znajomych, aby dokopać samej vfirmie za to co mu zrobiła. (Hur dur)

To czy dany projekt WiP, ViP jest chroniony, czy też nie, zależy od autora (komu go daje, a czasem omyłkowo sam autor może dać dostęp osobie niezaufanej) i od samych osób (prywatnych, testerów, itp.) Czyli co, najlepiej w ogóle nie publikować innym, tylko albo wydać to od razu na forum, albo lepiej. Trzymać swoją pracę tylko dla siebie?

A jeśli chodzi o "legalność". Powiem Ci, że fakt, w Naszej społeczności są sytuacje kradzieży czy też rozsyłania prywatnych plików. Ale nie wiesz, jak to wygląda w sferze Farming Symulatora, gdzie od wersji 2015 MASOWO, i to powtórzę MASOWO są wykradane całe projekty i publikowane przez złodziei. To tak jakby już publiczną mapą jak np... Fikcyjne Pomorze, wydała by jakaś osoba która doda raptem jedno drzewko i podpisze sobie pracę eSeLa wydając projekt w swoim państwie, czy też społeczności. Gdzie ten projekt jeszcze nie jest znany. Obecnie w 2019-ce, w ciągu kilku dni może wyjść nawet kilka kopii mapy, czy też pojazdu oryginalnego autora XYZ.

Walczyć z tym można, ale jak. Wątpię aby moderacja, czy też administracja dyskutowała na temat tego, czy ktoś ma coś zgodnie z wolą grupy, vifrmy, autora przez system prywatnych wiadomości, czy też w innej formie.
Cytat:Mam rozumieć, że wraz z punktem dojdzie nowa ranga Prokuratora?
Czy gdzieś to zawarłem w poście?

Cytat:Proste pytanie: Jak chcesz udowodnić, że dana treść jest z obcego źródła? Nie prosto od autora prywatnego projektu, tylko od kogoś innego.
Ten kto się tym chwali po prostu. Ci co mają i nic się nie chwalą na forum to dobrze.

Cytat:Fakt, na vifiremkach jest coś takiego jak udostępnianie projektów i pewnie admini, czy też autorzy mają listę komu dali daną paczkę projektu. Z tego też pewnie oceniają kursy itd., ale, ale jak ktoś pokaże fotkę na grupce czy na forum z takiego projektu to zastanawianie się. Czy ta osoba o pewnie innym nicku niż w vfirmie, ma ten projekt "legalnie"?
Da się to łatwo odróżnić. Zazwyczaj w rekrutacji trzeba podać nick z forum jak i imię i nazwisko.

Cytat:Po drugie. Niejasny jest punkt regulaminu z jakiejś tam vfirmy, że osoba, która odejdzie (albo została zbanowana, zwolniona, czy tam) MA PRZYMUS usunięcia wszelkich projektów jakie dostała wraz z rozwojem swojej "kariery". Niestety, ale wątpię aby ktoś stosował się do tego punktu, a po drugie, w innych firmach chyba go nie ma (także masło maślane gdzie wolno, a gdzie nie). Ano i pewnie z powodu nieuczciwego bana (że tak powiedzmy) porozsyła po znajomych, aby dokopać samej vfirmie za to co mu zrobiła. (Hur dur)
To samo co w drugim.

Cytat:To czy dany projekt WiP, ViP jest chroniony, czy też nie, zależy od autora (komu go daje, a czasem omyłkowo sam autor może dać dostęp osobie niezaufanej) i od samych osób (prywatnych, testerów, itp.) Czyli co, najlepiej w ogóle nie publikować innym, tylko albo wydać to od razu na forum, albo lepiej. Trzymać swoją pracę tylko dla siebie?
Myślę czy nad tym w ogóle zastanowiłeś się.

Cytat:A jeśli chodzi o "legalność". Powiem Ci, że fakt, w Naszej społeczności są sytuacje kradzieży czy też rozsyłania prywatnych plików. Ale nie wiesz, jak to wygląda w sferze Farming Symulatora, gdzie od wersji 2015 MASOWO, i to powtórzę MASOWO są wykradane całe projekty i publikowane przez złodziei. To tak jakby już publiczną mapą jak np... Fikcyjne Pomorze, wydała by jakaś osoba która doda raptem jedno drzewko i podpisze sobie pracę eSeLa wydają projekt w swoim państwie, czy też społeczności.
Mam na myśli tutaj jakieś dodatki, które mają reflinki i autorzy zarabiają na klikaniu innych.

Cytat:Walczyć z tym można, ale jak. Wątpię aby moderacja, czy też administracja dyskutowała na temat tego, czy ktoś ma coś zgodnie z wolą grupy, vifrmy, autora prywatnie, czy też w innej formie.
Po prostu osoba, która jest z danej grupy vfirmy/prywaty/czy czego innego się zgłosi do administratora/moderatora i potępi takie coś.
Ogólnie powiem - jestem za. Jednak trzeba tutaj doprecyzować wiele kwestii. Po pierwsze - w mojej opinii NIE powinno to dotyczyć dodatków VIP ("o ograniczonej dostępności"), bo jak część pewnie wie, jest to w większości chwalenie się na prawo i lewo dodaną 10 parą drzwi do oklepanego modelu i patrzenie, jak w komentarzach toczy się gównoburza z jednoczesnym wielbieniem twórcy dodatku. Z tego też względu, czasem ciężko odróżnić model VIP od WIP (Works in progress). Z drugiej zaś strony - może zacząć się opisywanie modeli VIP jako WIP i nikt nikomu nic nie udowodni... Co do właśnie WIP - duża tutaj rola rzeczonego "twórcy", który powinien umiejętnie dobierać testerów. Nie mniej jednak, różnie to bywa i jeżeli okazałoby się, że dana osoba rozsyła model bez zezwolenia autora, to jestem za karaniem takich przypadków. Oczywiście odpowiednio udokumentowanych, itp. Dalej jednak pozostaje kwestia rozróżnienia VIP i WIP. Co do vfirm - też śliska sprawa. Nie mniej jednak, tutaj również jestem za poszanowaniem praw autorskich, gdyż dodatki firmowe mają raczej za zadanie urozmaicić rozgrywkę i zachęcić do przyjścia do tej, a nie innej firmy - innych argumentów za przyjęciem się do danej firmy raczej nie ma. W rzeczywistości nikt nie może sobie pójść na zajezdnię i wziąć autobusu ot tak (z tego co mi wiadomo), więc tutaj wydaje się to sensownym układem. Dla samej uczciwości, dobrego smaku i po prostu jakiegokolwiek sensu tej całej zabawy powinno się przestrzegać regulaminów czy innych obostrzeń dotyczących dodatków zarówno vfirmowych, jak i również zwykłych.
Z całym szacunkiem do prawa autorskiego, dodatek tworzony przez społeczność to nie jest to samo co dodatek chroniony licencją dodatkowo opatrzoną prawem międzynarodowym, panowie w wątku chyba tego nie rozumieją. Inna sprawa samo istnienie takich dodatków VIP i ich rozpowszechnianie powinno być regulowane przez VIPów, a wyciek nie nastąpił przez forum, tylko niekontrolowane drogi prywatne, nie rozumiem, czemu w takim wypadku znowu my jesteśmy wyzywani od buców i smarowani gównem.

Administracja forum nie ma wpływu na zachowania użytkowników czy ich mentalność, jeżeli ktoś ma 12 lat i chwali się "nielegalnym" "prezentem" od kogoś to i tak się tego nie zmieni, taka osoba założy multikonta by robić screeny, lub będzie dokonywać takich zrzutów ekranu i postować na Facebooku. Wciąż nie zmieni to faktu posiadania przez tą osobę dodatku nabytego nieuczciwą drogą. Tym bardziej nie jesteśmy w stanie określać czy ktoś ma dodatek legalnie, nielegalnie, zgodnie z wolą autora, albo współautorowi zmieniła się wizja na udostępnianie dodatku, albo, co lepsze - wytrzeźwiał. Nie mamy też dostępu do niezmiennej listy autorów konkretnych dodatków VIP (nie możemy zapobiec podszywaniu się pod takowych).

Moim zdaniem problem istnieje, przede wszystkim w mentalności użytkowników - zarówno tych tworzących dodatki niepubliczne, zarówno u tych nabywających je niezgodnie z sumieniem i ogłaszających całemu światu ich nieuprawnione posiadanie. Niestety ta kwestia siedzi głęboko w psychice danego osobnika, zmiana zachowań to etap długotrwałej pracy psychologa - nie uważam, żebyśmy mogli to rozwiązywać po stronie banowania.

Myślę z resztą, że większość użytkowników forum ma wyrobione zdanie na ten temat, a decyzja nadal pozostaje po naszej stronie, proszę zatem wstrzymać się od obrzucania innych błotem, ewentualne merytoryczne uwagi zostawiać tu w wątku.
Ogólnie rzecz biorąc podpisuję się pod słowami Pauzy. Zostały poruszone dwa punkty z tego co widzę:
- stwierdzanie, że ktoś nieuprawniony posiada dodatek WIP/VIP na podstawie wstawionych screenów bądź postów lub wypowiedzi;
- (mówiąc wprost) bóldupienie o to, że ktoś coś ma (za pozwoleniem twórców), a ktoś inny nie ma.

Tym drugim w ogóle nie będziemy się zajmowali, bo niby z jakiej racji? Przecież to jasne, że aby wydać dodatek potrzeba testerów, w toku prac pojawiają się screeny i nie widzę też problemu w tym, że ktoś coś otrzymuje przed oficjalną premierą, albo ma bo po prostu projekt jest zamknięty a nie otwarty. To oznacza, że trzeba blokować wszystkie materiały z takich projektów, bo ktoś nie może zdzierżyć sytuacji, w której on ma a ja nie mam? Absolutnie nie podpada to pod Regulamin ani żadne prawa autorskie, trzeba by tworzyć dodatkowy punkt pod tytułem "zakaz wstawiania materiałów powodujących ból tyłka innych".

To pierwsze jest istotnie problemem, bo można to traktować jako działanie na szkodę sceny lub Użytkowników. Tylko na jakiej zasadzie mamy rozpoznawać, że ktoś do czegoś nie jest uprawniony? Na podstawie screenów? W ten sposób nie da się niczego stwierdzić a wstawienie screena nie jest też złamaniem prawa autorskiego, na podstawie screena też nie stwierdzamy, że ktoś ma piracką wersję OMSI, więc tego typu porównania są również dziwne. Były w przeszłości już różne sytuacje m.in. https://strefa-omsi.pl/Watek-Stanowisko-...soby--9829 i tego typu sprawy są bardzo śliskie. Jako administracja nie mamy zasobów do powołania komisji śledczych ds. "badania posiadania i rozpowszechniania dodatków z podziemnej dystrybucji", a stwierdzanie tożsamości nie jest takie oczywiste.

Jedyna droga, by ukrócić takie zachowania to oficjalne zgłoszenie (na priv do admina lub na maila administracyjnego) od głównego twórcy dodatku, że ktoś posiada coś, czego posiadać nie powinien. Jeśli przypadek jest wiarygodnie udokumentowany to prawdopodobne jest, że dana osoba otrzyma ostrzeżenie/zawieszenie z racji 8.9 Regulaminu jako działanie na szkodę Sceny, Forum lub Użytkowników Forum. I kilka takich przypadków już przecież było, nie rozumiem podnoszonego teraz larum i zarzutów. Na rozmowy na czacie czy wpisy na różnych grupach albo w innych miejscach nie będziemy reagować, bo nie stanowi to zgłoszenia. Jeśli są też przypadki, w których główny autor zmieniał koncepcje udostępniania dodatku (o czym wspomniał Pauza) no to też nie za bardzo widzę naszej roli jako administracji i możliwości karania kogokolwiek.

2.5 Regulaminu ma zastosowanie wtedy, gdy publicznie na Forum jest łamana licencja gry/dodatku lub udostępniane są lewe źródła do pobrania. Nie widziałem ostatnio, żeby ktoś publicznie wstawiał takie linki a jeśli tak to zapewne szybko zostały usunięte a udostępniający ukarany zawieszeniem. Teoretycznie w tym punkcie jest też mowa o propagowaniu piractwa, ale screen z dodatkiem WIP/VIP nie jest moim zdaniem propagowaniem piractwa jeśli są wątpliwości co do faktu, czy ktoś może mieć jakiś dodatek czy nie.

(04.01.2019 22:47)skyliner napisał(a): [ -> ][...] Dodatkowo uważam, że na równi powinny stać takie przewinienia jak za posiadanie dodatków bądź samego OMSI z źródła pirackiego. Te wszystkie przewinienia powinny też zostać zaostrzone procentowo (wg mnie osoba łamiąca te postanowienia powinna odbyć bana pow. 2 tygodni). [...]
Pozdrosy!

Nie ma zawieszeń poniżej jednego miesiąca. Ponadto nie wiadomo co kryje się za Twoim stwierdzeniem "dodatki ze źródła pirackiego", czy chodzi o dodatki objęte licencjami i na jakiej podstawie stwierdzać ten fakt.

(04.01.2019 22:50)solarisalpino napisał(a): [ -> ]Tymbardziej nie rozumiem niezbyt mądrych ludzi (ostrzej nie będę tego nazywał ze względu na regulamin), którzy dostaną coś i się jeszcze tym chwalą na wszystkie strony... Popieram w całości.

To jest wspomniany przeze mnie punkt drugi czyli ból tylnej części ciała, że ktoś ma a ja nie mam.

(04.01.2019 22:55)skyliner napisał(a): [ -> ]Dokładnie to mam na myśli. Piractwo jest zabronione i jest karane rygorystycznie, a dlaczego piractwo jako "chwalenie się" że mam mapę A od osoby S jak i rozsyłanie tego (oczywiście mamy tu na myśli wszystko na forum), dlaczego to nie jest równie dobrze karane?

Pokaż mi, gdzie na Forum rozsyłane były dodatki, które nie powinny być rozsyłane. Mówię tu o drogach publicznych, bo prywatne zostają prywatnymi dopóki ktoś nam czegoś nie zgłosi, a zgłoszeń nie było. Natomiast "chwalenie się" to ponownie - punkt drugi.

(04.01.2019 23:04)KMSzczecin napisał(a): [ -> ]Jako twórca wiem jak to wygląda i jestem w 100% za. Dziura w tym punkcie jest, a jak nawet ktoś się przyzna do pirackiego OMSI, to zwykle mode poklepie po główce, zamknie wątek i da spokój. Trzeba z tym walczyć.

A guzik prawda, bo wtedy jest jednokrotnie zawieszany na miesiąc i dopóki upiera się przy piractwie to zwykle nawet później nie otrzymuje żadnej pomocy.

(04.01.2019 23:21)skyliner napisał(a): [ -> ]Da się to łatwo odróżnić. Zazwyczaj w rekrutacji trzeba podać nick z forum jak i imię i nazwisko.
Jasne, bo wszyscy zawsze podają prawdziwe dane osobowe i prawdziwe nicki... wkleję jeszcze raz: https://strefa-omsi.pl/Watek-Stanowisko-...soby--9829
Stron: 1 2
Przekierowanie