Odpowiedź 
Nowy Regulamin Forum
Autor Wiadomość

strefa-omsi.pl
Administratorzy
Liczba postów: 1,408
Dołączył: 12-2012
Podziękowań: 492
Post: #1
Nowy Regulamin Forum
Witajcie.

Zgodnie z zapowiedziami, reformujemy przede wszystkim system ostrzeżeń na Forum, by zasady były bardziej przejrzyste a nasze działania - bardziej sprawiedliwe. W związku z powyższym korekt wymaga Regulamin Główny Forum. Uwzględniono w nim także niektóre sprawy, które wyszły w tak zwanym międzyczasie.

Są to prawdopodobnie ostatnie zmiany w Regulaminie tego Forum, a z pewnością ostatnie tak duże. Drobne korekty, bądź ewentualnie przywrócenie zasad sprzed tych zmian, gdyby w jakiś sposób się nie sprawdziły, wchodzą oczywiście w grę. Wszystko sprawdzi się w praniu.

Nowy Regulamin ma planowo obowiązywać od szóstego lutego (sobota) od godziny 20:00. Zarejestrowanie bądź zalogowanie się po tym terminie oznacza automatycznie jego akceptację. W ten weekend udostępnimy także nowy taryfikator. W razie przedłużania się terminów, będziecie informowani.Na czerwono, skreślone to, co było a czego nie będzie, a na ciemnozielono nowości.Regulamin Główny Forum strefa-omsi.pl

(obowiązujący od 6. lutego 2016 roku, godziny 20:00)


§1. Podstawowe sprawy organizacyjne, rejestracja i logowanie

1.1 Rejestracja i\lub zalogowanie jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu i zasad panujących na Forum. Zastrzega się prawo do zmian w Regulaminie po uprzednim poinformowaniu wszystkich Użytkowników. Nieznajomość zasad nie zwalnia z ich przestrzegania.
1.2 Za rejestrację i korzystanie z Forum nie są pobierane żadne opłaty.
1.3 Zabronione jest posiadanie więcej niż jednego konta przez Użytkownika.
1.4 Dane podawane podczas rejestracji i modyfikowane później w Panelu Użytkownika, w szczególności adres e-mail, powinny być prawdziwe. Nie są one przekazywane żadnym podmiotom trzecim. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości konto może zostać zbanowane. Pamiętaj by nikomu (włącznie z administracją) nie udostępniać swoich danych.
1.5 Oprócz Regulaminu Głównego, w niektórych działach (Pobieralnia, Baza Materiałów, Reklama) obowiązują dodatkowe zasady, których także należy przestrzegać. W wątkach zbiorczych reguły opisane są zwykle w pierwszym poście.
1.6 W przypadku chęci współpracy z Forum na dowolnym polu, bądź innych wymienionych w Regulaminie szczególnych sytuacjach, swoje wiadomości należy kierować poprzez system PW do któregoś z administratorów, na administracyjny adres e-mail: strefaomsi.adm@gmail.com albo wysyłając wiadomość na nasz profil na Facebooku: https://www.facebook.com/StrefaOMSI . Odpowiedzi należy spodziewać się zwykle w ciągu dwóch dni.

§2. Treści zabronione
Niedopuszczalne (w każdym miejscu i formie) są treści:
2.1 Zawierające przekleństwa i wulgaryzmy (także w wykropkowanej formie), drastyczne, pornograficzne, propagujące przemoc i podobne;
2.2 Propagujące bądź wzywające do nienawiści na tle rasowym, wyznaniowym, etnicznym, poglądowym bądź seksualnym;
2.3 Zawierające groźby lub obraźliwe w stosunku do kogokolwiek;
2.4 Kontrowersyjne, niemoralne, prowokacyjne i mogące wywołać kłótnie;
2.5 Sprzeczne z polskim prawem, w tym z prawem autorskim (przez co rozumie się m.in. udostępnianie nielegalnych źródeł, cracków, seriali, kopiowanie cudzych treści bez pozwolenia, propagowanie piractwa itd.);
2.6 Zawierające linki referencyjne, jawne reklamy przynoszące korzyści materialne wstawiającemu (wyjątkiem jest jeden referencyjny link na temat w dziale Pobieralnia i linki prowadzące do dobrowolnych dotacji);
2.7 Zawierające polemikę na temat decyzji członków Ekipy lub/i obrażanie kogokolwiek z racji wykonywanej przez niego funkcji.
Ponadto zabrania się na czacie:
2.8 Pisania wypowiedzi dotyczących Prywatnych Wiadomości (np. "sprawdź skrzynkę"), poruszania spraw technicznych, które winny być rozwiązywane na łamach Forum, prowadzenia długich prywatnych dialogów, floodowania - zamieszczania wielu wypowiedzi jedna pod drugą a także odwoływania się i linkowania do tematów dotyczących pomocy technicznej.

§3. Nowe wątki
3.1 Przed założeniem nowego tematu należy upewnić się, że problem nie został wcześniej poruszony (wtedy należy się do niego dopisać) lub rozwiązany. Pomocna jest w tym celu wyszukiwarka oraz zbiór porad zwany Informatorem.
3.2 W "Dziale pytań technicznych" obowiązuje zasada 1 problem = 1 wątek, natomiast w dziale "Problemy związane z dodatkami" - 1 dodatek = 1 wątek.
3.3 Temat powinien być założony w odpowiednim (najbardziej zbliżonym tematycznie) dziale. Wskazówki, gdzie i jak należy pisać w sprawie problemów technicznych znajdują się tutaj: (KLIK)
3.4 Wątek powinien być precyzyjnie zatytułowany, aby informował w skrócie o jego treści bądź poruszanym problemie.
3.5 Pytania powinny być szczegółowo opisane, najlepiej opatrzone screenami i przedstawione w możliwie najbardziej klarowny sposób.
3.6 W działach "OMSI-Informator", "Pobieralnia" oraz "Baza materiałów" obowiązuje moderacja nowych wątków. Oznacza to, że każdy temat musi zostać zaakceptowany, zanim pojawi się na Forum.

§4. Dyskusja i posty
4.1 Należy zawsze pisać na temat.
4.2 Surowo zabronione jest "spamowanie", co rozumie się przez krótkie, lakoniczne, nic nie wnoszące do wątku wypowiedzi, dublowanie postów, "odświeżanie" tematu i floodowanie. Pytania o postępy prac i datę wydania dodatku również zaliczają się do spamu.
4.3 Posty muszą być przejrzyste. Narzędzia formatujące powinny być używane wyłącznie do uwidocznienia nagłówków lub fragmentów treści wypowiedzi. Nadużywanie różnych krojów, wielkości i kolorów czcionek oraz innych narzędzi formatujących może być ukarane.
4.4 Należy starać się pisać poprawną polszczyzną, w razie trudności skorzystać z przeglądarki z wbudowanym słownikiem.
4.5 Linki w Pobieralni powinny być otoczone znacznikami [hide], który ukrywa treść dla niezarejestrowanych Gości. Wskazówki do tej funkcjonalności znajdują się tutaj: (KLIK) .
4.6 W Pobieralni nie należy poruszać kwestii problemów technicznych związanych z danymi dodatkami, służy do tego dział: (KLIK) , dodatkowe wskazówki: (KLIK).
4.7 Jedyne dopuszczalne formy podziękowań na Forum to system podziękowań (reputacji) oraz drogi prywatne. Zabronione są próby wymuszania lub nachalne prośby o punkty podziękowań.

§5. Avatary i sygnatury
5.1 Maksymalny rozmiar avatara to 150x150 pikseli. Jego "waga" nie może przekraczać 20KB.
5.2 Sygnatura nie może przekraczać 8 wierszy. Puste wiersze oraz te zawierające grafikę są wliczane w ten limit. Łączna wielkość grafik nie może przekraczać 600x180 pikseli oraz "wagi" 120KB.

§6. Ekipa Forum oraz rangi
6.1 Ścisłą Ekipę Forum tworzą Administratorzy i Super Moderatorzy. Posiadają oni uprawnienia do zarządzania wątkami i wiadomościami, mogą karać Użytkowników za nieprzestrzeganie zasad oraz mają wgląd w profile oraz prawo do ich edycji, jeśli naruszają Regulamin. Ścisła Ekipa Forum dzieli się na cztery zasadnicze grupy: Administratorzy, Moderatorzy, Twórcy i Eksperci. Szczegółowy wykaz rang można znaleźć tutaj: (KLIK) .
6.2 Pozostałe wyróżnione grupy na Forum to: Twórcy, Eksperci, Aktywni oraz Zasłużeni. Zasady otrzymywania poszczególnych rang oraz profity wynikające z przynależności do nich, znajdują się w wątku: (KLIK). Administratorzy i Moderatorzy posiadają uprawnienia do zarządzania wątkami i wiadomościami, mogą karać Użytkowników za nieprzestrzeganie zasad oraz mają wgląd w profile oraz prawo do ich edycji, jeśli naruszają Regulamin.

§7. System ostrzeżeń
7.1 Użytkownik łamiący Regulamin bądź dodatkowe zasady działów może być ukarany zgodnie z wewnętrznym taryfikatorem lub upomniany przez system PW. ogólnodostępnym taryfikatorem: (KLIK).
7.2 Kary dostaje się w postaci procentów (do limitu 100% poziomu ostrzeżeń), większość z nich ma ograniczenie czasowe (1 miesiąc).
7.2 Taryfikator w większości przypadków opiera się na trójstopniowym podziale kar: ostrzeżeniu słownym, ostrzeżeniu niskoprocentowym i ostrzeżeniu normalnym. Wszelkie zasady i wyjątki wymienione są w wątku z taryfikatorem . Taryfikator dopuszcza stosowanie różnych kar dla konkretnego wykroczenia (tzw. widełki). W zależności od historii ostrzeżeń oraz wkładu w "życie" Forum moderator lub administrator może zastosować mniejszą lub większą karę.
7.3 Po osiągnięciu limitu ostrzeżeń (100%) - konto jest automatycznie zawieszane na miesiąc, w tym czasie Użytkownik nie ma możliwości korzystania z Forum i Czatu.
7.4 W przypadku notorycznego łamania zasad, może zostać podjęta decyzja o zastosowaniu moderacji postów, ZPP (zakazu pisania postów) na określony czas lub, decyzją większości ścisłej Ekipy nałożeniu czasowego bana.
7.5 W przypadku stwierdzenia multikonta (tj. konta założonego z tego samego komputera / adresu IP), pierwsze konto zawieszane jest na miesiąc, drugie i każde kolejne dożywotnio banowane bądź usuwane. Istnieje możliwość zablokowania wszystkich kont i powiązanych adresów IP w szczególnych sytuacjach. Wątpliwe przypadki są konsultowane z Użytkownikami poprzez system PW. Gdy z Forum korzystać ma więcej osób spod jednego adresu IP, należy o takim fakcie powiadomić administrację.
7.6 Łamanie Regulaminu na łamach forumowego Czatu skutkuje ostrzeżeniem słownym i usunięciem wypowiedzi Użytkownika, banem tygodniowym (na Czat) lub banem miesięcznym (na Czat). W szczególnych przypadkach mogą zostać zastosowane kary procentowe. może skutkować usunięciem wypowiedzi lub/i zablokowaniem tej funkcji dla Użytkownika.
7.7 Odwołanie się od decyzji lub uzyskanie wyjaśnień na temat danego ostrzeżenia powinno odbywać się drogą PW do osoby, która go nałożyła. W przypadku dalszych wątpliwości - do któregoś z administratorów. Jeśli konto zostało zablokowane, odwołanie należy kierować drogą mailową bądź poprzez profil na Facebooku.

§8. Pozostałe
8.1 Niedozwolone jest wchodzenie w kompetencje administratorów i moderatorów. Jedyne formy zgłaszania nieregulaminowych wątków/postów bądź innych nieprawidłowości to opcja "Zgłoś" przy postach lub prywatna wiadomość do kogoś z administracji/moderacji.
8.2 Błędy techniczne, sugestie i problemy związane z działaniem Forum należy zgłaszać w dziale "Problemy i sugestie".
8.3 System reputacji działa na zasadzie systemu podziękowań. Dopuszczalne są tylko pozytywne punkty, każdy musi być w sposób jasny opisany lub wskazany post, za który się go przyznaje.
8.4 W razie problemów z kontem, niemożnością zalogowania się lub innymi trudnościami uniemożliwiającymi korzystanie z Forum należy wysłać wiadomość e-mail na adres administracyjny bądź na nasz profil na Facebooku. na adres: strefaomsi.adm@gmail.com lub wysłać wiadomość na nasz profil na Facebooku ( https://www.facebook.com/StrefaOMSI );
8.5 Użytkownicy, którzy chcieliby podjąć ścisłą współpracę z Forum mogą złożyć podanie w tej sprawie na adres: strefaomsi.adm@gmail.com lub jako wiadomość wysłaną na nasz profil na Facebooku ( https://www.facebook.com/StrefaOMSI );
8.5 Reklamy w postaci tematów i postów na Forum i inne nachalne jej formy są zabronione, nie dotyczy to specjalnego działu: (KLIK), przy zachowaniu panujących tam zasad. Umieszczanie reklam w postaci tematów/postów na łamach Forum wymagają wcześniejszej zgody administracji.
8.6 Administracja nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczane przez Użytkowników treści.
8.7 Osoby nachalnie spamujące na prywatne skrzynki innych Użytkowników Forum lub wysyłające natarczywe i obraźliwe wiadomości, mogą zostać ukarane po uprzednim zgłoszeniu tego faktu do administracji i przedstawieniu dowodów.
8.8 Użytkownikowi przysługuje jednorazowa możliwość zmiany nicku bez podania powodu, każda kolejna tego typu prośba musi być należycie uzasadniona.
8.9 W przypadku stwierdzenia działania na szkodę Forum lub Użytkowników Forum, administracja może reagować w sprawach niewymienionych bezpośrednio w Regulaminie po uprzedniej naradzie.
8.10 Niniejszy Regulamin dotyczy wszystkich działów, funkcjonalności i Czatu znajdującego się na Stronie Głównej Forum.


♪ "Nie pytaj mnie, wiem tyle co i ty" ♪

Zanim cokolwiek napiszesz, przeczytaj koniecznie REGULAMIN
Jeśli masz problem techniczny, zapoznaj się z ZASADAMI DZIAŁÓW TECHNICZNYCH
Jeśli chcesz podzielić się dodatkiem, zapoznaj się z REGULAMINEM DZIAŁU POBIERALNIA

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.02.2016 20:22 przez skawek.)
29.01.2016 11:18
Szukaj postów Cytat
 Podziękowania za post: Ikarus 132

strefa-omsi.pl
Administratorzy
Liczba postów: 1,408
Dołączył: 12-2012
Podziękowań: 492
Post: #2
RE: Nowy Regulamin Forum (nieobowiązujący)
Taryfikator wykroczeń

(obowiązujący od 6. lutego 2016 roku, godziny 20:00)


System kar opiera się na zasadzie trzech kroków:
- pierwsze złamanie Regulaminu = nadanie zerowego ostrzeżenia i wysłanie PW do Użytkownika w tej sprawie;
- drugie i trzecie złamanie Regulaminu = nadanie niskoprocentowego ostrzeżenia i wysłanie PW na ten temat (przy trzecim złamaniu informacja o końcu taryfy ulgowej);
- czwarte i każde kolejne złamanie Regulaminu = nadanie normalnego ostrzeżenia bez powiadomienia PW.

Do "złamań Regulaminu" nie liczą się ostrzeżenia cofnięte (zarówno te przyznane przez pomyłkę jak i wycofane decyzją osoby nakładającej). Cofnięcie może odbyć się wyłącznie przed przedawnieniem ostrzeżenia, więc w przypadku chęci odwołania się / prośby o cofnięcie, trzeba reagować dość szybko i pisać do osoby nakładającej, bądź, w przypadku blokady konta, na maila administracyjnego. W sytuacjach, w których Użytkownik rozumie, gdzie popełnił błąd i swoimi błędami nie wyrządził wiele szkód - z dużą dozą prawdopodobieństwa ostrzeżenie zostanie zdjęte. Nie dotyczy to recydywistów.

Wyjątkiem od powyższej zasady są punkty oznaczone gwiazdką. W przypadku złamania takiego punktu Regulaminu, przyznawane jest od razu ostrzeżenie o maksymalnej możliwej wartości lub podejmowane są działania wymienione w Taryfikatorze. W razie sytuacji, w której Regulamin jest łamany celowo i nachalnie, co może bezpośrednio zagrażać reputacji Forum, obowiązuje punkt 8.9 w celu szybszego zawieszenia/zbanowania konta. Po ten środek administracja będzie sięgać tylko w najbardziej rażących przypadkach.

Ostrzeżenia będą liczone dla wszystkich od zera w momencie wprowadzenia nowego taryfikatora tj. w dniu 06.02.2016 , godzina 20:00. Każdy zaczyna niejako z czystym kontem w kwestii przyznawania nowych ostrzeżeń, ale w mocy pozostają dotychczas przyznane ostrzeżenia i bany.

Przy punktach podawane są procentowe wartości ostrzeżeń. Pierwsza wartość oznacza warn "niskoprocentowy", druga - warn "normalny". Niektóre kary są opisane w sposób słowny.

§1. Podstawowe sprawy organizacyjne, rejestracja i logowanie
1.1 (brak kary za punkt)
1.2 (brak kary za punkt)
1.3* Multikonto - zawieszenie miesięczne na konto pierwsze, ban dożywotni lub usunięcie drugiego i każdego kolejnego (w szczególnych przypadkach dłuższy okres zawieszenia lub ban na wszystkie konta i na IP)
1.4* Podanie nieprawidłowego bądź tymczasowego adresu e-mail - ban dożywotni bądź usunięcie konta
1.5 Nieprzestrzeganie zasad działu bądź wątku zbiorczego (gdy nie ma w Regulaminie bardziej adekwatnego punktu) - 20% / 40%
1.6 (brak kary za punkt)

§2. Treści zabronione
2.1 Przekleństwa, wulgaryzmy, treści drastyczne, pornograficzne, propagujące przemoc lub podobne - 40% / 70%
2.2 Treści propagujące bądź wzywające do nienawiści na tle rasowym, wyznaniowym, etnicznym, poglądowym lub seksualnym - 40% / 70%
2.3 Treści zawierające groźby lub obraźliwe w stosunku do kogokolwiek - 50% / 80%
2.4 Treści kontrowersyjne, niemoralne, prowokacyjne i mogące wywołać kłótnie - 40% / 70%
2.5* Treści sprzeczne z polskim prawem lub/i prawem autorskim, propagowanie nielegalnych działań - ze względu na różnorodność możliwych przewinień, kara będzie wynosić od 50% do 100%
2.6 Treści zawierające linki referencyjne, jawne reklamy przynoszące korzyści materialne wstawiającemu - 30% / 60%
2.7 Treści zawierające polemikę na temat decyzji członków Ekipy lub/i obrażanie kogokolwiek z racji wykonywanej przez niego funkcji - 40% / 80%
2.8* Wpisy dotyczące PW, spraw technicznych, długie dialogi, floodowanie lub nawiązywanie do tematów technicznych - tygodniowe bądź miesięczne zawieszenie na czat + usunięcie wpisów, w szczególnych przypadkach ostrzeżenia na konto zgodne z Taryfikatorem, łagodne wykroczenia są traktowane jednokrotnym ostrzeżeniem słownym i usunięciem wpisu/wpisów
+ od 2.1 do 2.7 - w zależności od rodzaju i stopnia wykroczenia - moderacja treści bądź/i wydzielenie do Kosza

§3. Nowe wątki
3.1 Założenie nowego wątku pomimo istnienia podobnego, nieużycie wyszukiwarki lub brak znajomości Informatora - 20% / 40%
3.2 Brak zasady 1 problem = 1 wątek w DPT lub 1 dodatek = 1 wątek w dziale PZzD - 20% / 40%
3.3 Nieodpowiednie dobranie działu - 20% / 40%
3.4 Nieprecyzyjnie zatytułowany wątek - 30% / 50%
3.5 Pytanie niezaopatrzone w jakiekolwiek informacje o problemie - 20% / 30%
3.6 (brak kary za punkt)
+ od 3.1 do 3.5 - wątek do Kosza lub edycja/przeniesienie tematu w przypadku drobnych uchybień

§4. Dyskusja i posty
4.1 Post nie na temat - 10% / 30%
4.2 Spamowanie, floodowanie lub dublowanie postów - 30% / 50%
4.3 Post nieprzejrzysty lub nadużycie narzędzi formatujących - 10% / 30%
4.4 Błędy ortograficzne, interpunkcyjne lub stylistyczne - 10% / 30%
4.5 Niezachowanie zasad znaczników [hide] w Pobieralni - 20% / 40%
4.6 Poruszanie kwestii technicznych w Pobieralni - 20% / 40%
4.7 Podziękowanie poza systemem podziękowań (reputacji) lub wymuszanie punktów - 10% / 30%
+ do wszystkich - post do Kosza lub edycja w przypadku drobnych uchybień

§5. Avatary i sygnatury
5.1 Niezgodny z Regulaminem avatar - 10% / 30% oraz usunięcie avatara
5.2 Niezgodna z Regulaminem sygnatura - 20% / 40% oraz usunięcie sygnatury i notatka moderatorska o powodzie usunięcia wraz z nickiem usuwającego (w sygnaturze ukaranego)

§6. Ekipa Forum
6.1 (brak kary za punkt)
6.2 (brak kary za punkt)

§7. System ostrzeżeń
7.1 (brak kary za punkt)
7.2 (brak kary za punkt)
7.3 (brak kary za punkt)
7.4 (brak kary za punkt)
7.5* Kara wymieniona bezpośrednio w Regulaminie i przy punkcie 1.3 Taryfikatora
7.6* Kara wymieniona bezpośrednio w Regulaminie i przy punkcie 2.8 Taryfikatora
7.7 Niezachowanie zasad odwołania od nałożonej kary - 10% / 30%

§8. Pozostałe
8.1 Próby wchodzenia w kompetencje Ekipy lub niezachowanie zasad zgłoszeń wątków/postów - 20% / 50%
8.2 (brak kary za punkt)
8.3 Nieopisane w żaden sposób podziękowanie lub bezsensowny powód - 10% / 30% oraz usunięcie punktu
8.4 (brak kary za punkt)
8.5 Reklamy na łamach Forum bez zgody administracji poza dedykowanym działem - 30% / 50%
8.6 (brak kary za punkt)
8.7 Nachalne wysyłanie spamu na prywatne skrzynki lub natarczywych i obraźliwych wiadomości po udowodnieniu tego procederu - 40% / 70%
8.8 (brak kary za punkt)
8.9* Działanie na szkodę Forum bądź na szkodę Użytkowników Forum - każde takie wykroczenie jest konsultowane między Załogą i podejmowane są adekwatne do szkód działania
8.10 (brak kary za punkt)
+ do 8.1 i 8.5 - wymoderowanie tych treści i przeniesienie do Kosza


♪ "Nie pytaj mnie, wiem tyle co i ty" ♪

Zanim cokolwiek napiszesz, przeczytaj koniecznie REGULAMIN
Jeśli masz problem techniczny, zapoznaj się z ZASADAMI DZIAŁÓW TECHNICZNYCH
Jeśli chcesz podzielić się dodatkiem, zapoznaj się z REGULAMINEM DZIAŁU POBIERALNIA

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.02.2016 19:10 przez skawek.)
31.01.2016 17:10
Szukaj postów Cytat
Odpowiedź 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Forum Strefa-OMSI.pl

Tematyczne Forum dotyczące najpopularniejszego symulatora autobusu - OMSI. Zapraszamy do rejestracji i aktywnego udziału w Społeczności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Współpracujemy z:

Polecamy także: