Odpowiedź 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[OMSI 2] FAQ dla nowej części gry (podstawy)
Autor Wiadomość

strefa-omsi.pl
Administratorzy
Liczba postów: 1,408
Dołączył: 12-2012
Podziękowań: 493
Post: #1
FAQ dla nowej części gry (podstawy)
W związku z powtarzającymi się w kółko pytaniami na temat OMSI 2, trzeba będzie zbierać absolutne podstawy.

Przed zadaniem jakiegokolwiek pytania, a nawet przejrzeniem poniższego FAQ, sprawdź spójność plików przez Steam:
http://strefa-omsi.pl/Watek-OMSI-2-wiesz...8#pid19968


Czy warto kupować OMSI 2? - aktualizacja
Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. W OMSI 2 poprawiono parę rzeczy, dodano przegub, ale wczesne wersje symulatora atakowały komunikatami błędów i freezami. Od wersji 2.1 sytuacja się nieco zmieniła, dzięki czemu gra stała się dość grywalna a w chwili obecnej niemal wszystkie problemy zostały już wyeliminowane. Optymalizacja nadal nie zachwyca, ale jest z pewnością lepiej niż w OMSI 1. W tej chwili wydawane są właściwie już tylko dodatki pod drugą wersję symulatora, więc raczej nie ma sensu inwestować w "jedynkę". W obecnej sytuacji, gdy przygotowany jest już symulator Lotus (data wydania jest jeszcze odległa), nie spodziewamy się żadnych większych poprawek w OMSI 2. Reasumując - zdecydowanie polecamy kupno OMSI 2 i zaktualizowanie gry do najnowszej wersji.

OMSI 2 nie działa! - aktualizacja
Jeśli posiadasz grę z oryginalnego źródła (piraci radzą sobie sami), sprawdź poradę: http://strefa-omsi.pl/Watek-OMSI-2-wiesz...8#pid19968 - podczas ściągania tak sporych paczek mogą wystąpić błędy (szczególnie jeśli masz niestabilne łącze), a w związku z tym - gra wcale nie musi się uruchomić. Jeśli natomiast wykonałeś tę operację i nadal gra nie uruchamia się, sprawdź DirectX - Steam co prawda robi to z automatu, ale zawsze lepiej się upewnić. Wyłącz także na czas gry program antywirusowy. Jeśli nadal nic z tego - pytaj na Forum i przedstaw niezbędne informacje o konfiguracji komputera i opisz dokładnie problem. Podstawą jest jednak zaktualizowanie OMSI 2 do najnowszej możliwej wersji.

Gra miała być zoptymalizowana, tymczasem mam mniej FPS-ów niż w OMSI 1 - aktualizacja
Gra została wyraźnie zoptymalizowana, co potwierdza większość Użytkowników w tym także i ja, jednak nadal kuleje system wczytywania segmentów (a co za tym idzie obiektów i tekstur). Pamiętaj, że OMSI 1 i OMSI 2 to dwie oddzielne gry. Jeśli nie odczuwasz pozytywnej różnicy w płynności między tymi edycjami - sprawdź swoje ustawienia i ustaw je podobnie jak w pierwszej części gry. UWAGA - nie kopiuj pliku konfiguracyjnego! Ustaw wszystko ręcznie. Będziesz zapewne testował płynność na mapie Berlin-Spandau i przegubowcu. Pamiętaj, że mapa jest "cięższa" od tej w OMSI 1, także przegub zjada więcej FPS-ów od piętrusów znanych z "jedynki". Przeciętny wzrost wydajności gry podczas jazdy z kabiny wynosi od 5 do 10 klatek na sekundę (dane zebrane od kilkunastu osób). W przypadku, gdy tego nie widzisz - musisz czekać na łatki, możesz także posłużyć się poradnikiem: http://strefa-omsi.pl/Watek-Wielki-porad...-i-OMSI--2 , który nie traci swojej aktualności (może z wyjątkiem paru ustawień OMSI 2). Dobieraniem ustawień zajmujemy się tutaj: http://strefa-omsi.pl/Watek-Dobor-ustawi...rzetu--675

Podczas gry mam chwilowe albo całkowite zwiechy, freezy. Co to ma w ogóle być?!
Jest to ewidentna wina wcześniej wspomnianego systemu doczytywania segmentów mapy (wraz z ładowaniem obiektów i tekstur). W tym przypadku trzeba po prostu zaktualizować grę do wersji najnowszej lub stosować niektóre rozwiązania stąd: http://strefa-omsi.pl/Watek-Wielki-porad...-i-OMSI--2 Po wydaniu wersji 2.2, freezy nie są już tak częstym zjawiskiem.

OMSI 2 nie trawi dodatków z poprzedniej części gry!
To niestety prawda, starsze pojazdy a w szczególności mapy nie są przyjmowane z otwartymi rękami przez "dwójkę". Uniwersalnego sposobu jak zdążyłem zauważyć - nie ma. Oto niektóre globalne zasady, jednak ich zastosowanie nie gwarantuje sukcesu:
- otwarcie mapy w edytorze OMSI 2 a następnie jej zapisanie, co spowoduje swoisty "konwert";
- dostosowanie ailist mapy do nowej struktury (opis znajduje się tutaj: http://strefa-omsi.pl/Watek-Road-to-OMSI...1-06--1088) , dokładna instrukcja pojawi się wkrótce;
- wyeliminowanie wszelkich regionalnych znaków alfanumerycznych ze wszystkich ścieżek i nazw plików, BTW OMSI 2 korzysta z kodowania UCS-2 Little Endian;
- instalowanie z oryginalnego źródła, a nie kopiowanie plików z OMSI 1;
- konwersja global.cfg i plików segmentowych do kodowania UCS-2 Little Endian oraz dodawanie do nich dyrektywy:
Kod:
[version]
14

Praktyka pokazuje jednak, że do każdego przypadku trzeba podchodzić indywidualnie. Miejmy wszyscy nadzieję, że po wydaniu patcha nie będzie problemów z kompatybilnością wsteczną. Na razie trzeba kombinować i dzielić się sposobami z innymi.

Przeczytaj także punkt poniżej.

Mapa ładuje się, ale brakuje całych połaci terenu lub nie ładuje się nic, ale błędów też nie ma.
Taka sytuacja może wskazywać na brak splinów lub obiektów. Nowy system wczytywania segmentów powoduje, że brak jednego obiektu może wysypać cały kafelek mapy i po prostu nie pojawia się on wcale. Można posługiwać się nową wersją MapTools ( http://strefa-omsi.pl/Watek-OMSI-1-2-OMS...C-3-0--874 ), albo włączyć log i kierować się tam wpisami "error", które wskazują na błędy krytyczne i braki w plikach.

Aby ustrzec się błędów dotyczących znaków regionalnych w nazwach plików musimy sprawdzać logfile wedle instrukcji: http://strefa-omsi.pl/Watek-Mapa-Szombat...3#pid20403

Które mapy są już kompatybilne z OMSI 2?
Na Forum oznaczane są prefiksem [OMSI 1 & 2] (jeśli działają na obu wersjach) lub [OMSI 2], jeśli są przystosowane wyłącznie do drugiej części symulatora. W chwili obecnej niemal wszystkie mapy są przygotowywane z myślą o OMSI 2.

Piszecie, że dodatek działa na OMSI 2, tymczasem ja mam z nim problemy! Oszukujecie!
Jeśli działanie danego pojazdu tudzież mapy zostało potwierdzone przez innych, jasne jest, że problem leży u Ciebie. Prawdopodobnie brakuje splinów lub obiektów scenerii. W razie niejasności opisz dokładnie swój problem w dziale "Problemy związane z dodatkami".

Nie da się grać, autobus skacze.
Problem wynika ze zbyt małej ilości klatek na sekundę. W takim wypadku musisz lepiej dobrać ustawienia. Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze ustawień, napisz w poniższym temacie, uprzednio zapoznając się z pierwszym postem. http://strefa-omsi.pl/Watek-Dobor-ustawi...rzetu--675

Nie mogę wbić biegu w autobusie z automatyczną skrzynią biegów.
Niektóre autobusy wymagają wciśniętego pedału hamulca żeby wbić bieg.

Jak uruchomić edytor?
Proponuję wywalić skrót tworzony przez Steama, stworzyć sobie swój - bezpośrednio do pliku Omsi.exe a następnie kliknąć na skrót prawym przyciskiem myszy, wybrać Właściwości, a następnie zakładkę Skrót. Teraz w polu "element docelowy" dopisujemy po spacji:
"-editor"
ścieżka powinna więc wyglądać na kształt poniższej:
"E:\SteamApps\common\OMSI 2\Omsi.exe" "-editor"

Jak uruchomić OMSI 2 w oknie?
Wystarczy wykonać operację podaną wyżej, ale dopisać:
"-windowed"

Czy istnieje polska wersja gry? Jeśli nie to czy gdzieś mogę znaleźć spolszczenie? - aktualizacja
Można ściągnąć forumowe spolszczenie:: http://strefa-omsi.pl/Watek-OMSI-1-2-Spo...si-pl--162 . Polska wersja została także przygotowana przez Techland (długo po wydaniu gry), Steam automatycznie powinien pociągnąć język polski podczas pierwszego uruchomienia. Nieskromnie uważam, że spolszczenie pod moim kierownictwem jest lepsze i nie sprawia problemów podczas konfiguracji kierownicy.

Jakieś ciekawostki związane z OMSI 2 i niewidoczne na pierwszy rzut oka?
Ciekawostką może być tryb debugowania kryjący się pod kombinacją klawiszy SHIFT+ESC , benchmark (nie pytajcie co on dokładnie "robi", bo trudno przeanalizować wyniki jego działania) pod kombinacją CTRL+SHIFT+B lub wyłączenie obsługi wielordzeniowości CTRL+F12. Do tego dochodzi możliwość robienia screenów bezpośrednio z gry: CTRL+SHIFT+P. Zapisują się one w bibliotece Steam oraz w folderze Screenshots, tak wykonane zrzuty można np. bezpośrednio przesłać na nasze konto na tej platformie.

Nie słyszę dźwięku bądź jest on zniekształcony!

Mam problemy z kierownicą (w tym z poprawnym przypisaniem osi), w OMSI 1 działała! - aktualizacja
Najnowsza wersja OMSI 2 jest praktycznie wolna od tych problemów. Błędy przy przypisywaniu osi (gaz/hamulec - kierownica lewo/prawo) wynikają z błędnie przygotowanej polskiej wersji językowej od Techlandu. Należy wówczas przełączyć język na inny, w przypadku chęci bezproblemowego korzystania z OMSI 2 w języku polskim - można pobrać forumowe spolszczenie. Pozostałe problemy należy zgłaszać na Forum w dziale: http://strefa-omsi.pl/Forum-OMSI-2--62 .

Nie mam zapowiedzi przystanków na mapie!
Wszystkie zapowiedzi są teraz w podfolderze \Vehicles\Announcements i tam właśnie trzeba kopiować foldery zapowiedzi map. Podkreślam - foldery a nie same pliki dźwiękowe. Struktura wygląda więc na przykład tak: \Vehicles\Announcements\Sittingen\<a_tutaj_juz_pliki_dzwiekowe>. Poza tym trzeba dostosowywać skrypt IBIS-a lub innego sterownika. Zwykle polega to na zamianie kodu:
Kod:
{macro:IBIS_PlayAnnouncement}

    (L.L.IBIS_busstop) 0 >
    {if}

        "Ansagen\" (L.$.act_busstop) $+

        (L.L.IBIS_RouteIndex) (M.V.GetBusstopCount) 1 - (L.L.IBIS_busstop) <=
    {if}
            "_#terminus" $+
        {endif}

        ".wav" $+
        $msg
        (T.F.ev_IBIS_Ansagen)
    {endif}
{end}
na poniższy:
Kod:
{macro:IBIS_PlayAnnouncement}

    (L.L.IBIS_busstop) 0 >
    {if}

        "..\..\Announcements\" 0 (M.V.GetDepotStringGlobal) "\" $+ $+ (L.$.act_busstop) $+ $msg

        (L.L.IBIS_RouteIndex) (M.V.GetBusstopCount) 1 - (L.L.IBIS_busstop) <=
        {if}
            "_#terminus" $+
        {endif}

        ".wav" $+
        (T.F.ev_IBIS_Ansagen)
    {endif}
{end}
Zwykle robimy to w pliku skryptowym IBIS-2.osc albo IBIS.osc, jeśli tam nie ma makra "{macro:IBIS_PlayAnnouncement}" musimy szukać w innych, albo po prostu sterownik w pojeździe zapowiedzi nie obsługuje.

Ależ ten przegub piszczy! Nie da się nic z tym zrobić?

Nie mogę normalnie wyjść z OMSI 2. Gra sypie błędami!
Błąd ten został już załatany. Wystarczy pobrać aktualizację.

Kiedy wyjdą te patche?
Już wyszło sporo łatek - najnowsza wersja oznaczona jest numerem 2.2.032. Do pobrania na platformie Steam.

Co to jest ta spójność? - nowość
Sprawdzenie spójności plików przez platformę Steam jest sposobem na naprawę większości problemów wynikających z podmian, usunięć bądź modyfikacji oryginalnych plików gry. Inaczej mówiąc, dzięki sprawdzeniu spójności mamy pewność, że wszystkie podstawowe składniki gry są w najnowszej i prawidłowej wersji. Nie gwarantuje to oczywiście poprawnego działania dodatków, które wymagają swoich dedykowanych plików. Przed wykonaniem tego zabiegu należy wykonać kopię plików związanych z ustawieniami gry i kontrolera, Steam może (choć nie musi) przywrócić te pliki do stanów domyślnych.

Udzielacie pomocy technicznej na Forum? Gdzie można zadawać pytania?
Oczywiście, możesz liczyć na nasze wsparcie. Jeśli przeczytałeś niniejsze FAQ i nadal masz pewne wątpliwości, chcesz ocenić grę lub ujawnić nowe problemy - zapraszamy do dzielenia się tym ze wszystkimi Forumowiczami.
Poniżej przedstawiam, gdzie dokładnie to robić.

Problemy ogólne, które chciałbyś rozwiązać: http://strefa-omsi.pl/Forum-OMSI-2--62
Problemy z kompatybilnością pojedynczych dodatków: http://strefa-omsi.pl/Forum-Problemy-zwi...atkami--40
Zgłaszanie nowych bugów i problemów: http://strefa-omsi.pl/Watek-Bledy-i-bugi-w-OMSI2--3444
Opinie, oceny i ogólne komentarze: http://strefa-omsi.pl/Watek-Komentarze-i...SI-2--2338
Pytania na temat kupna OMSI 2: http://strefa-omsi.pl/Watek-Kupno-OMSI-2--3375

Warto najpierw przeczytać wątek: http://strefa-omsi.pl/Watek-Jak-i-gdzie-...znymi--952

Dziękujemy za dostosowanie się do zasad Forum.

Lista będzie stopniowo powiększana.


♪ "Nie pytaj mnie, wiem tyle co i ty" ♪

Zanim cokolwiek napiszesz, przeczytaj koniecznie REGULAMIN
Jeśli masz problem techniczny, zapoznaj się z ZASADAMI DZIAŁÓW TECHNICZNYCH
Jeśli chcesz podzielić się dodatkiem, zapoznaj się z REGULAMINEM DZIAŁU POBIERALNIA

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.10.2017 03:25 przez Jestem Szymek.)
13.12.2013 12:11
Szukaj postów Cytat
 Podziękowania za post: christi75 , PandaPL2101 , Sebal29 , AB77
Odpowiedź 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Forum Strefa-OMSI.pl

Tematyczne Forum dotyczące najpopularniejszego symulatora autobusu - OMSI. Zapraszamy do rejestracji i aktywnego udziału w Społeczności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Współpracujemy z:

Polecamy także: