Odpowiedź 
Wyniki ankiety 2015 + wnioski i najbliższe plany
Autor Wiadomość

strefa-omsi.pl
Administratorzy
Liczba postów: 1,434
Dołączył: 12-2012
Podziękowań: 504
Post: #1
Wyniki ankiety 2015 + wnioski i najbliższe plany
Z obsuwą i jednak w formie tekstowej - wyniki ankiety 2015.
Najpierw przedstawię suche wyniki, następnie odniosę się do nich a także do odpowiedzi do pytań otwartych.
W ankiecie wzięło udział 154 respondentów, przy czym pod uwagę nie zostały wzięte głosy 8 z nich ze względu na "oszukiwanie". Mamy zatem 146 głosów.

Pytania:

1. Oceń techniczną dostępność Forum, biorąc pod uwagę swoje wejścia w maju.
Wyniki: http://i.imgur.com/ekHmGzL.jpg

2. Jeśli w poprzednim pytaniu nie zaznaczyłeś opcji pierwszej, określ, jakiego typu są to problemy.
Wyniki: http://i.imgur.com/LNTuzAJ.jpg
11 osób zaznaczyło opcję "Inne" i podało m.in. problemy z DNS-ami i sporadycznym niewczytywaniem się strony. Jedna osoba znalazła błąd w systemie ankiet i ominęła pytanie, pomimo, że teoretycznie nie powinno być takiej możliwości.

3. Jakie błędy techniczne na Forum zauważyłeś i chciałbyś, by były wyeliminowane?
Było to pytanie otwarte, odniosę się do najczęściej powtarzających się kwestii w drugiej części posta.

4. Jak oceniasz aktualny styl Forum i możliwości dostosowania go do swoich upodobań?
Przy pytaniu był suwaczek, ostatecznie wyszło na to, że styl jest pozytywnie oceniany w 83%.

5. Jak oceniasz powiązany z Forum profil na Facebooku?
Wyniki: http://i.imgur.com/Kgz7Jdb.jpg

6. Jak oceniasz powiązany z Forum kanał YouTube?
Wyniki: http://i.imgur.com/sqHN6Ht.jpg

7. Oceń przydatność poszczególnych stron powiązanych.
Wyniki: http://i.imgur.com/9s8PJE0.jpg

8. Jak oceniasz poniższe pomysły?
Wyniki: http://i.imgur.com/8GzBGWV.jpg

9. Jak oceniasz przejrzystość Forum?
Wyniki: http://i.imgur.com/4JOLZdh.jpg

10. Jakie masz swoje propozycje co do struktury i działania Forum lub stron powiązanych?
Pytanie było otwarte, do najczęściej pojawiających się uwag odniosę się w drugiej części posta.

11. Skąd dowiedziałeś się o istnieniu Strefy-OMSI?
Wyniki: http://i.imgur.com/2DFT2p6.jpg
11 osób zaznaczyło opcję "Inne" i wpisało inne drogi, kilkoro z Was nie pamiętało. Tutaj również jedna osoba wymigała się jakimś cudem od odpowiedzi.

12. Jak oceniasz pracę obecnej administracji i moderacji?
Wyniki: http://i.imgur.com/Nl3uLBl.jpg

13. Co chciałbyś zmienić w kwestiach stricte administracyjnych i moderacyjnych?
Pytanie było otwarte, do najczęściej pojawiających się uwag odniosę się w drugiej części posta.
Ad 1
Większość z Was nie ma częstych problemów z Forum, a czasem występujące przerwy to zwykle wina hostingu. Wszelkie przerwy techniczne, o których wiem wcześniej bądź są wywołane konserwacją Forum staramy się zapowiadać. Tych nagłych niestety nikt nie jest w stanie do końca przewidzieć. Osobiście uważam, że nie jest na tyle źle, by hosting zmieniać.

Ad 2
To informacja głównie dla mnie, wydaje mi się, że nie wymaga komentarza.

Ad 3
Wskazane sporadyczne błędy bazy danych to również wina hostingu, fizycznie serwer FTP i ten bazodanowy to dwie różne maszyny. Zwykle właśnie nawala drugi. Wskazano często i gęsto niedopracowania stylu nocnego. Ta kwestia została dopracowana jeszcze w trakcie trwania ankiety ( http://strefa-omsi.pl/Watek-Opinie-i-sug...8#pid66368 ). Niektórzy pisali o niewczytywaniu się obrazków, ale zostało to sprawdzone i wina nie leży po stronie Forum tylko hostingów tychże obrazków, ewentualnie obrazek został źle wstawiony. Przypominam, że zawsze można taki fakt zgłosić do moderacji. Inna osoba wskazała, że można by "odchudzić" Forum. Nad tym na pewno popracujemy, ale efekty mogą być widoczne tylko po stronie statystyk np. transferu. Widocznych gołym okiem popraw raczej nie będzie. "Dubel" na czacie to jeden z tych problemów raczej nie do wyeliminowania póki nie zmienimy skryptu czatowego, a na to się nie zanosi. Nieoznaczanie działu nadrzędnego jako przeczytany pomimo przeczytania wszystkich postów z podziałów - to znany bug MyBB z wersji 1.6.x , jedyna opcja naprawy to przejście na wyższą wersję skryptu, ale zrobimy to dopiero wtedy, gdy wszystko będzie dopracowane, a niestety nadal nie jest.

Ad 4
Miło, że styl jest tak dobrze oceniany, pomimo wielu kontrowersji na początku:)

Ad 5
Profil na FB jest dość pozytywnie oceniany. Nie obyło się bez paru wpadek, ale z każdej z nich staramy się wyciągać wnioski. Postaramy się, by było jeszcze lepiej i ciekawiej, o ile tematyka dotycząca OMSI pozwoli i będą się pojawiały warte wstawiania treści. Staramy się nie zawalać Waszej strony głównej wszelkimi możliwymi informacjami wstawianymi co 5 minut, ale też nie zaniedbywać profilu. Czasem prowokujemy do dyskusji, czasem natomiast zdarza się, że musimy moderować pewne treści, ale niezwykle rzadko, zwykle interweniujemy, gdy ktoś przegina z obrażaniem drugiej osoby. FanPage jest raczej liberalny. Tym bardziej zachęcamy do aktywności.

Ad 6
Kanał na YT zaczął przechodzić pewną metamorfozę, dzięki nowym osobom zaangażowanym w tworzenie filmów. Stopniowo będziemy wycofywać wideo o niewystarczającej jakości / treści merytorycznej (w tym najniżej ocenione przejazdy). Z czasem powinno być tylko lepiej.

Ad 7
Wszystkie trzy strony powiązane - zostają. Steam został dość nisko oceniony, ale stanowi jednak pewną reklamę i skupia spore grono graczy OMSI 2. Gdyby ktoś był zainteresowany ożywieniem naszego Steama - proszę o kontakt priv.

Ad 8
Jasna kalkulacja - pomysły z ujemnymi punktami oraz z Instagramem odpadają. Dwa pierwsze zostały dość dobrze ocenione, ale moim zdaniem dwa naraz nie wypalą. Trzeba skupić się albo na blogu albo na gazetce. Wkrótce wspólnie to przedyskutujemy na łamach Forum.

Ad 9
Przejrzystość Forum jest pozytywnie oceniana. Dalsze uwagi w następnym komentarzu.

Ad 10
Największym wskazywanym mankamentem, jest rozdzielenie Pobieralni i pytań technicznych dotyczących dodatków. O ile w chwili, gdy Forum powstawało, wydawał się to dobry pomysł, o tyle teraz wszyscy widzimy, że średnio się sprawdza. Jednak nie ma za bardzo możliwości odkręcenia tego podziału. Postaramy się, by szczególnie dla nowych Użytkowników, było to rozwiązanie bardziej intuicyjne niż teraz. Mamy kilka pomysłów, które już zresztą były ujawniane na łamach czatu. Inna uwaga to spisy pojazdów i map. Jest to pomysł z forum sąsiedniego, na który wpadła "stara Ekipa" z tamtego właśnie miejsca (włącznie ze mną) i jedyny problem jaki się pojawiał to konieczność aktualizacji tych spisów. Z czasem baza rozrosła się tak bardzo, że było to dość uciążliwe. Jeśli nie wymyślimy jakiejś automatyzacji - tutaj będzie podobny problem. Ktoś inny wspomniał galerię. Jest ona obecna na podstronie "Strefa-NEWS", ale niestety nie jest zbyt popularna. Strony głównej nie chcemy z kolei mocno obciążać. W tej kwestii także mamy już pewien pomysł, ale podzielimy się nim, gdy będą pod niego podwaliny techniczne. Ranga "sponsora" nie zostanie wprowadzona, szata graficzna także się nie zmieni w najbliższym czasie prócz pewnych elementów jak górna belka czy teł do wyboru. Dzielenie działu problemów technicznych z dodatkami na razie nie przejdzie, zobaczymy w przyszłości. Żądanie umieszczania postępów prac w postaci % przy każdym temacie to z kolei uciążliwość dla Autorów, nie możemy tego wymagać. Pojawianie się postów z Kosza na liście nieprzeczytanych było już nieraz dyskutowane i jednak większość opowiada się za pozostawieniem tej funkcji tak, jak jest. Przypominam że oznaczenie działu jako przeczytany to jedno kliknięcie. Wprowadzenie dźwięku powiadomienia o nowej wiadomości PW czy na czacie to dobry pomysł, jednak mieliśmy problem z możliwością wyłączenia/włączenia takich opcji przez każdego z Użytkowników i dlatego na razie tego nie ma. Ktoś poskarżył się, że za mało na Forum organizujemy konkursów, ale prawda jest taka, że ostatnie "większe" konkursy okazały się być raczej niewypałami pomimo dość pokaźnej puli nagród. Nie znaczy to oczywiście, że takich konkursów już nie będzie, ale zwiększanie ich częstotliwości jest bezcelowe no i niesie poważne wydatki. Co do FB, YT i Steama rozpisałem się już wcześniej.

Ad 11
Siła wyszukiwarek, linków na innych stronach i poczty pantoflowej:)

Ad 12
Miło nam, że w miarę dobrze oceniacie naszą pracę. Nie jest to takie łatwe jak niektórym się wydaje, jesteśmy tylko ludźmi. Ludźmi, którzy popełniają nieraz błędy, źle coś zinterpretują i wydają złe decyzje. Nie trzeba się wtedy obrażać, tylko do nas pisać, większość banów (na Forum i na czat) czy warnów to sytuacje do odkręcenia po krótkiej wymianie zdań. Nie dotyczy to tych, którzy namiętnie łamią Regulamin w uciążliwy sposób. Resztę dopowiem przy akapicie trzynastym.

Ad 13
Rozwiązując niektóre konkretne sytuacje, z którymi pisaliście w ramach tego pytania a także wychodząc na przeciwko opiniom typu "administracja zbyt ostra" obiecuję, że spróbujemy dokonać najtrudniejszej możliwej zmiany dotyczącej moderacji wszelkich treści na Forum i na czacie - ujednolicić nasze podejście do Waszych błędów. Jest to konieczne przede wszystkim w kwestiach dotyczących słownictwa, odnoszenia się do innych (trudno czasem stwierdzić, czy coś mówicie na poważnie, czy w formie "żartu"), ostrzejszych polemik na łamach Forum i przy okazji wielu innych sytuacji, które tak naprawdę przyniesie przyszłość. Jest to trudne, gdyż znalezienie wspólnej wykładni, jak wynika z mojego doświadczenia jest niemal niemożliwe. Niemniej, postaramy się powoli i systematycznie znaleźć złoty środek, dzięki czemu decyzje wszystkich osób z Ekipy powinny z czasem być bardzo zbliżone. Inna kwestia to "równe traktowanie". Powiem wprost, równości nie było, nie ma i nie będzie. Jeszcze przed założeniem ustaliliśmy, że taryfikator dotyczący wykroczeń będzie miał tzw "widełki", czyli za jedno przewinienie można przyznać bardziej łagodne bądź bardziej ostre ostrzeżenie. Żeby nie stać w sprzeczności z tym, od czego zacząłem ten akapit wspomnę, że decyzja o łagodnym bądź ostrym potraktowaniu nie powinna wynikać z interpretacji poszczególnych moderatorów tylko z suchych faktów takich jak: kartoteka wcześniejszych ostrzeżeń, punkty reputacji, wkład w scenę OMSI i w życie Forum. To jest nasze założenie, którego staramy się trzymać, lecz wypominane bardzo często na czacie decyzje bądź ich brak to skutek przeoczenia. W znakomitej większości dotyczy to właśnie przewinień z... czatu, gdyż wpisy szybko giną a bywają naturalnie sytuacje, gdy nikogo aktualnie z Ekipy nie ma, ewentualnie decyzje są celowo odwlekane, gdyż chcemy się najpierw skonsultować między sobą. Na czacie wymagacie zawsze natychmiastowej reakcji, ale nie jest i nie będzie to możliwe. Spotkałem także zarzuty, że nie jesteśmy otwarci na Użytkowników. Otóż jesteśmy, ale trzeba dać nam szansę i np. napisać z odwołaniem, usprawiedliwieniem itd. Nie zawsze poprawnie interpretujemy sytuację, gdyż nie wiem kto co ma na myśli. Każde odwołanie jest rozpatrywane. Pewna dyscyplina musi być, wiele forów już poupadało, gdyż nikt nie trzymał nad nimi wystarczającej pieczy, całkowitego rozluźnienia zasad zatem nie będzie. Poza tym - uczulę moderatorów (w tym i siebie), by komentarze do postów czy przy wydzieleniach nikogo, nawet w najmniejszym stopniu, nie urażały. Pójdziemy więc pewnie w stronę suchych, bezpłciowych notek. Czy to dobry wybór - okaże się. Poza tym spróbujemy zawsze wpisywać możliwie najbardziej dokładny powód wszelkich naszych akcji. Postaramy się także mniej wydzielać a więcej przenosić gdy jest taka możliwość. Oczywiście to również za stosowną "opłatą". Wspominana nadgorliwość przy edycji postów nie zmieni się, musimy dbać o poziom. Gdy co drugim słowem byłoby "wogole" a co trzecim "niedziala" w zdaniach bez przecinków to przejrzystość postów bardzo by ucierpiała. Gdy zaczniemy robić wyjątki - posypie się cała fala takich wypowiedzi. Powiadomienia o wydzieleniach/ostrzeżeniach to jest z kolei faktyczny problem, ale gdybyśmy zdecydowali się na taki ruch, ucierpieć mogłaby wydajność Forum. W każdym razie - sprawa do przemyślenia dla nas. Obowiązkowych sprawdzianów ze znajomości Regulaminu nie będzie. Nas nie do końca interesuje, czy ktoś przeczytał zasady czy nie, ale jest już naszym obowiązkiem reagować na działania stojące w sprzeczności z obowiązującymi zasadami. Pojawiło się kilka prywat, kandydatury na moderatorów, ale że ankieta była anonimowa to publicznie wspominał o tym nie będę, ale nie oznacza to, że te wpisy zostaną pominięte w analizie.
To właściwie tyle, na widoczne rezultaty tej ankiety będziecie musieli jeszcze chwilę zaczekać, ale Wasze głosy i opinie będą miały wkrótce realny wpływ na funkcjonowanie Forum.


♪ "Nie pytaj mnie, wiem tyle co i ty" ♪

Zanim cokolwiek napiszesz, przeczytaj koniecznie REGULAMIN
Jeśli masz problem techniczny, zapoznaj się z ZASADAMI DZIAŁÓW TECHNICZNYCH
Jeśli chcesz podzielić się dodatkiem, zapoznaj się z REGULAMINEM DZIAŁU POBIERALNIA

12.09.2015 16:30
Szukaj postów Cytat
 Podziękowania za post: pause1 , Invis
Odpowiedź 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Forum Strefa-OMSI.pl

Tematyczne Forum dotyczące najpopularniejszego symulatora autobusu - OMSI. Zapraszamy do rejestracji i aktywnego udziału w Społeczności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Współpracujemy z:

Polecamy także: