Odpowiedź 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Samoczynne wyłączanie się komputera podczas instalacji systemu Windows 10
Autor Wiadomość

uwolnić mnicha jajnika
Użytkownicy
Liczba postów: 102
Dołączył: 02-2013
Podziękowań: 116
Post: #1
Samoczynne wyłączanie się komputera podczas instalacji systemu Windows 10
Cześć i czołem.

Mój niespełna roczny komputer jakiś czas temu zaczął miewać problemy z rozruchem. Początkowo były to okazjonalne zwiechy na bootloaderze, po restarcie system wstawał normalnie. Z czasem jednak problem narastał, doszło do tego, że Windowsa nie da się uruchomić.

Pomijając wszystkie wulgaryzmy towarzyszące próbom przywrócenia sprzętu do używalności przytoczę orientacyjny bieg wydarzeń:
1. Udało mi się bez problemu uruchomić z pendrive Ubuntu, które posłużyło mi do przerzucenia wszystkich danych na dysk przenośny.
2. Zadowolony ze swojej przedsiębiorczości rozpocząłem instalację Windowsa 10 od nowa.
3. Wszystko było cacy do pewnego momentu, podczas konfiguracji, tj. mniej więcej na etapie ustalania pinu sprzęt się radośnie wyłączył, ja za to zbaraniałem.
4. Instalację powtarzałem bezskutecznie, próbowałem formatować i usuwać partycje, zaktualizowałem BIOS, w końcu przez konsolę wyczyściłem cały dysk, na chwilę przebudowałem nawet GPT na MBR.

Nie pomogło kompletnie nic, jeszcze chwila a tego śmiecia za okno wyrzucę. Zauważyłem, że instalacja przerwana zostaje nie w konkretnym jej punkcie a po konkretnym czasie, raz zdążyłem nawet dojść do synchronizacji z Androidem. Nie mam absolutnie żadnego pomysłu, wyszukiwarka Google podobnie jak ja nie rozumie mojego problemu. Proszę o pomoc, tęsknię za grą autobusy.

Płyta główna: ASUS PRIME B450-PLUS
Procesor: Ryzen 7 2700X
Grafika: RX5600XT


uwolnić mnicha jajnika
30.08.2021 06:40
Szukaj postów Cytat

Użytkownik
Użytkownicy
Liczba postów: 131
Dołączył: 07-2015
Podziękowań: 17
Post: #2
RE: Samoczynne wyłączanie się komputera podczas instalacji systemu Windows 10
Na pierwszy rzut oka problemów może być kilka. Po pierwsze zasilacz, nie napisałeś jaki masz. Być może jest to jakaś feralna jednostka i po krótkim czasie pracy traci swoje napięcia na liniach 12V czy 5V i komputer się wyłącza. Sprawdź go sobie jakimś miernikiem, czy wartości na tych liniach są w normie. Na necie znajdziesz poradniki jak to zrobić. Wystarczy zwykły miernik. Jeżeli nie to, to możesz sprawdzić chłodzenie, być może się wyłącza z powodu temperatur. Sprawdź(jeżeli masz taką możliwość w BIOS) temperatury procka, niech komputer pochodzi dłuższą chwilkę w biosie i zobaczysz jak się zachowują temperatury. Być może wymiana pasty termoprzewodzącej coś pomoże. Możesz jeszcze spróbować sprawdzić RAM, nie wiem w ilu masz kościach pamięć, ale jak w dwóch to sprawdzić np. na jednej, czy dzieje się to samo.

30.08.2021 14:16
Szukaj postów Cytat

uwolnić mnicha jajnika
Użytkownicy
Liczba postów: 102
Dołączył: 02-2013
Podziękowań: 116
Post: #3
RE: Samoczynne wyłączanie się komputera podczas instalacji systemu Windows 10
Problemów z zasilaczem jako takich być raczej nie powinno, nie jestem co prawda w stanie sprawdzić chwilowo dokładnie jaki to model, ale ufam, że tęgie głowy z x-komu zainstalowały tam coś jakkolwiek akceptowalnego. Odpaliłem BIOSa na 4h i z obserwacji wynika, że wszystko jest absolutnie w normie. Temperatury i napięcie są stabilne, obie kości RAMu są poprawnie wykrywane.


uwolnić mnicha jajnika
30.08.2021 19:09
Szukaj postów Cytat

Wasza Emulsjo
Zasłużeni
Liczba postów: 356
Dołączył: 01-2013
Podziękowań: 435
Post: #4
RE: Samoczynne wyłączanie się komputera podczas instalacji systemu Windows 10
Po pierwsze zasilacz: otworzyć obudowę i najlepiej pokazać zdjęcie co tam się gnieździ. To tak na początek, jeżeli pada Ci komputer bez przyczyny. Jak się boisz go testować, to zmień na inny ( o podobnych parametrach, albo lepszych ) i próbuj robić dokładnie to samo.
Dwa: piszesz o zawieszeniach bootloadera - to może być już bolączka niedomagającego dysku twardego, np. fizyczne bad sektory, uszkodzenia talerzy, niepoprawnie działająca głowica.
Trzy: zrób MEMTEST pamięci RAM, aplikacje do bootowania takiej pierdółki z pena są dostępne w sieci. Chociaż marne szanse by z wadliwej pamięci gasł komputer, prędzej by sypał błędami jak najęty. Jeżeli masz dwie kości, wyjmij jedną, działaj i obserwuj. Możesz je również zamienić miejscami.

(30.08.2021 19:09)Tymek napisał(a):  Odpaliłem BIOSa na 4h i z obserwacji wynika, że wszystko jest absolutnie w normie. Temperatury i napięcie są stabilne, obie kości RAMu są poprawnie wykrywane.

Ale bez takich. BIOS Ci nie powie, że wszystko jest na 100% w normie, z terminologii jest to program na płycie głównej, który jest "startem" dla wszystkich podzespołów.


[Obrazek: sygL11fd971ee2249f1a0c.png][Obrazek: sygM11058bcf9203034101.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31.08.2021 01:11 przez CoYoTeK.)
31.08.2021 01:09
Szukaj postów Cytat
Odpowiedź 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Forum Strefa-OMSI.pl

Tematyczne Forum dotyczące najpopularniejszego symulatora autobusu - OMSI. Zapraszamy do rejestracji i aktywnego udziału w Społeczności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Współpracujemy z:

Polecamy także: